Thajskou nemocnicí v den výročí vojenského puče otřásl výbuch, zraněných jsou desítky

Nemocnicí v thajském hlavním městě Bangkoku otřásl výbuch bomby. Podle agentury Reuters bylo zraněno nejméně 24 lidí.

Bangkok (Aktualizováno: 10:50 22. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K explozi došlo v bangkokské nemocnici Phramongkutklao, která je oblíbená mezi vojáky, veterány a jejich rodinami.

„Byla to bomba. Našli jsme materiály, které se používají k výrobě bomb," řekl Reuters Kamthorn Aucharoen, velitel policejní pyrotechnické jednotky. Není podle něj jasné, kdo za činem stojí.

Bomba byla ukrytá v kontejneru u vchodu do lékárny. Mluvčí vlády Sansern Kaewkamnerd uvedl, že zraněno bylo 24 lidí. Většinu lidí pořezalo rozbité sklo.

Vyšetřovatelé zkoumají záznamy z bezpečnostních kamer. K výbuchu se dosud nikdo nepřihlásil. Podezření pravděpodobně padne na opozici vůči vojenskému režimu nebo na muslimské separatisty z jihu převážně budhistické země, píše Reuters.

Thajský voják vyšetřuje místo výbuchu v supermarketu ve městě Pattani 10. května 2017. | Foto: Surapan Boonthanom | Zdroj: Reuters

K výbuchu došlo v den třetího výročí vojenského převratu, při kterém byla svržena demokraticky zvolená vláda. Nástup vojenské junty přišel po měsících pouličních střetů a protestů proti premiérce Jinglak Šinavatrové. Protesty pokračovaly i poté, co premiérku v roce 2014 sesadil ústavní soud.

Převrat v roce 2014 byl už třináctým pučem v zemi od roku 1932. Armáda při něm pozastavila platnost ústavy a vyhlásila noční zákaz vycházení.

Desítky zraněných i v minulých týdnech

Pondělní výbuch přišel několik týdnu po výbuchu automobilu v nákupním centru v provincii Pattani u thajské hranice s Malajsií na jihu země. Zraněno bylo 61 lidí. Vyšetřovatelé viní muslimské povstalce.

Jižní část Thajska zažila dlouhotrvající povstání separatistů nespokojených s buddhistickými pravidly, při kterém od roku 2004 zemřelo nejméně šest a půl tisíce lidí, většina z nich byli civilisté.

Thajsko je převážně buddhistická země, ale na jihu žije podstatná část obyvatel muslimského vyznání, kteří usilují o vytvoření nezávislého státu. Mluvčí armády také uvedl, že středeční útoky byly cílené především na bezpečnostní složky, armádu, ale i na civilisty.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme