Thajský hřbitov s ostatky turistů, které se nepodařilo identifikovat, upadá do zapomnění

Řada zemí včetně Thajska si připomíná výročí tragédie, kdy cunami zabila na pobřeží Indického oceánu přes 185 tisíc lidí. Zítra to bude právě deset let. Kromě místních lidí zasáhla katastrofa i desetitisíce západních turistů, kteří v Asii trávili vánoční prázdniny. Téměř tisícovka turistů zahynula. Mnoho obětí se přitom dodnes nepodařilo identifikovat. Jejich ostatky jsou pochovány na zvláštním hřbitově na thajském ostrově Phuket. Po deseti letech upadá hřbitov pomalu do zapomnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřbitov Mai Khao na thajském ostrově Pukhet | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Toto je hřbitov Mai Khao“, říká průvodce Nopadong a dále vysvětluje: „Tady jsou pohřbeni cizinci, které se nepodařilo identifikovat. Svezli je sem z celé oblasti, nejen z Phuketu, ale i z Krabi a ostrova Phi Phi.“

„Pamatuji si, že tady u silnice dlouho stály řady chladicích boxů, kde byly ostatky těch lidí uloženy. Trvalo nejméně rok, než se většinu podařilo identifikovat. Ty ostatní potom pohřbili zde,“ pokračuje Nopadong.

Místo posledního odpočinku vymezuje dlouhá bílá zeď s řadou státních vlajek. Celkem 45 vlajek států občanů, kteří během cunami přišli o život. Někteří z nich, ti bezejmenní, jsou pohřbeni na hřbitově Mai Khao.

Přehrát

00:00 / 00:00

Thajský hřbitov s ostatky mrtvých turistů z roku 2004 upadá do zapomnění. Na místě natáčel Jaromír Marek.

Právě tady byla po tsunami shromážděna těla všech cizinců, kteří zahynuli v jižním Thajsku. Celkem 315 těl. Přímo tady pracovali rok forenzní experti z celého světa. Ostatky těch, co se ani za pomoci nejmodernějších metod nepodařilo identifikovat, spočívají tady.

Na zdi vzpomínek jsou dvě fotografie, těch, co se ztratili beze stopy. Jejich těla pohltil oceán. Pod rakouskou vlajkou visí fotografie desetiletého chlapce David Baumgartner a vzkaz jeho rodičů: „Máme tě rádi. Táta a máma.“

Místo, kde jsou oběti cunami pochované, poznáme podle několika řad náhrobků. Na betonových deskách je jen jediný údaj - číslo.

Hřbitov Mai Khao na thajském ostrově Pukhet | Foto: Jaromír Marek

Jaroslav Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme