Thajský král zrušil svůj tradiční projev, který by mohl uklidnit napjatou situaci v zemi

Zrušení tradičního projevu thajského monarchy se dává i do souvislostí se současnou krizí v zemi. Rama IX. nepromluví k národu v předvečer svých narozenin vůbec poprvé po 62 letech, oficiálně kvůli nachlazení. Thajci i mezinárodní společenství přitom kvůli více než týdenní okupací letišť v Bangkoku stoupenci opozice očekávali, zda panovník uznávaný většinou obyvatel země vyzve k obnovení pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

thajský královský pár | Zdroj: ČTK

Oficiálním důvodem zrušení tradičního projevu je zánět hrtanu. Vyloučena ale ještě není možnost, že král, který stále má největší vliv na dění v zemi, vystoupí ještě zítra, tedy v den svých 81.narozenin či v průběhu víkendových oslav.

Podle nejmenovaných diplomatů by totiž panovníkovo jasné označení protiprávnosti akcí na letištích v Bangkoku znamenalo i ukončení dalších protestů opozice. Obavy z obsazení čtvrtého největšího letiště v Asii neskrývají ani západní diplomaté, mohlo by totiž inspirovat islámské teroristy, navíc po nedávných útocích v Indii .

Thajsko nyní slibuje, že jeho provoz bude obnoven v pátek v 11.hodin místního času, souhlas ale musí dát i zahraniční komisaři, a to i proto, že demonstranti se v minulých dnech dostali i do kontrolní věže.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme