Thajský ústavní soud rozpustil strany vládní koalice
Thajsko zřejmě čeká radikální politická změna. Tamní ústavní soud totiž rozpustil vládní stranu premiéra Somčaje Vongsavata. Její vedoucí představitele včetně premiéra zároveň na pět let vykázal z politické činnosti. Důvodem jsou prokázané podvody při volbách v minulém roce. Rozpuštěna bude i další vládní strana věrná bývalému premiérovi Šinavatrovi. Představitelé Strany lidové moci ale nechtějí ustoupit a slibují, že vytvoří novou vládu. Podle některých pozorovatelů tak v Thajsku hrozí krveprolití.
Rozhodnutí ústavního soudu de facto znamená konec vlády premiéra Somčaje Vongsavata, jehož odstoupení už řadu týdnů požadují příznivci opozice okupující obě letiště v metropoli Bangkoku.
Hlavní vládní Strana lidové moci je ale odhodlána pokračovat dál, i když třeba pod jiným názvem. Thajská média v této souvislosti varují před vypuknutím občanské války. Příznivci vlády dnes totiž i přes zákaz blokovali budovu Ústavního soudu, který tak musel zasedat na jiném místě.
Koalice podnikatelů v této souvislosti vyzvala oba tábory, aby ustoupily. Vláda má podle nich vypsat předčasné volby, opozice okupující mezinárodní i vnitrostátní letiště v Bangkoku zase blokádu ukončit.
Napětí mezi oběma tábory ale nepolevuje. V noci na dnešek vhodil neznámý útočník mezi demonstranty na vnitrostátním letišti granát, který jednoho člověka usmrtil a 22 zranil. V hlavním městě navíc stále zůstává přes 100 tisíc zahraničních turistů včetně několika stovek Čechů. Výbuch nálože na letišti Don Muang je už třetím útokem na stoupence opozice během uplynulých 48 hodin.
Do Thajska mezitím vypravují vládní speciály pro uvízlé turisty další země, mezi nimi Francie, Čína nebo Španělsko. Některé, včetně České republiky, se snaží zajistit jejich přepravu po zemi, nejčastěji na jižní ostrov Pchúket. Provoz tamního letiště totiž současné protesty nijak nenarušily.
O situaci v Thajsku jsme v Ranním interview mluvili s komentátorem Milanem Slezákem