The Times: Ládin se pokoušel o výrobu jaderné zbraně

Teroristická organizace Usámy bin Ládina zkoumala použití jaderných, biologických a chemických zbraní proti Západu. S odvoláním na dokumenty nalezené v afghánské metropoli Kábulu o tom píše dnešní vydání britského listu The Times. Vědci zkoumající tyto materiály potvrdili, že příslušníci Al-Káidy dělali výzkumy s cílem vytvořit jadernou zbraň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin

Teroristická organizace údajně nemohla vyrobit raketu nebo jaderné zbraně, ale byla připravena použít takovéto zbraně, pokud by se k nim dostala. Jedna část písemností pak zaznamenává, jak byly testovány chemické zbraně na králících. Materiály také dokazují, že Al-Káida cvičila jednotky, které měly za úkol spáchat atentát na blízkovýchodní vůdce sympatizující se Západem.

Nejpozději do tří dnů by se měly vyřešit všechny otázky koordinace mezi americkým letectvem a vedením Afganistánu. Bombardování bez předchozí konzultace s afghánským ministerstvem obrany je podle oficiálního Kábulu nadále nepřípustné. Vysocí úředníci z generálního štábu afghánské armády, kteří si nepřáli být jmenováni, tvrdí, že organizace Al-Káida i hnutí Taliban nemají v rukách žádné větší oblasti či významnější objekty. Malé skupinky ozbrojenců, které se pohybují po celé zemi, nelze likvidovat ze vzduchu, protože je při tom více ohroženo civilní obyvatelstvo než samotní bandité.

Množí se protesty občanů východních provincií, kde při amerických náletech v minulých dnech zahynulo několik desítek lidí. Afghánská armáda i policie sice na první pohled nebudí velkou důvěru, ale ministerstvo vnitra i obrany tvrdí, že se se zbytky banditů a teroristů dokáží vypořádat sami bez amerického letectva.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme