Theodor Russell: Listopad ´89 nás překvapil

Disidenti nebyli s komunistickým režimem před sametovou revolucí na ničem dohodnuti a Američany vývoj v Československu překvapil a aktivně do něj nezasahovali. "Bylo to překvapení pro každého," řekl ve Washingtonu Českému rozhlasu přední americký diplomat, který v roce 1989 sloužil v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Havel na balkónu Melantrichu

V. Havel na balkónu Melantrichu | Foto: Český rozhlas 7 - Radio Praha

Na konci října se podle tehdejšího zástupce velvyslankyně Shirley Temple Blackové Theodora Russella Američané na základě informací od disidentů domnívali, že se situace jen zhorší - a ne že bude revoluce.

"Ve dnech a týdnech po 17. listopadu, jsme se snažili nabídnout morální podporu, jako předtím. Jinak řečeno nedávali jsme disidentům peníze nebo něco jiného. Předtím jsme se snažili je chránit před excesy komunistického režimu, takže, když byl někdo zatčen, nebo s ním byli špatně zacházeno, nebo byl bit ve vězení, tak jsme ostře protestovali u komunistické vlády."

"A protože velmi chtěli, abychom jim dali obchodní doložku nejvyšších výhod, tak jsme měli nástroj, kterého jsme velmi intenzívně využívali," připomněl Theodor Russel.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme