Rekonstrukce vlády a vyvedení země z unie. Johnson je oficiálně v čele Spojeného království

Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová ve středu do rukou královny Alžběty II. podala demisi. Do čela vlády se postavil někdejší ministr zahraničí a bývalý londýnský starosta Boris Johnson, který byl zvolen lídrem Konzervativní strany místo Mayové a kterého královna jmenuje ministerským předsedou při přijetí v Buckinghamském paláci. Poté před číslem 10 pronesl svůj první projev v roli ministerského předsedy.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 18:50 24. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson v prvním premiérském projevu přislíbil, že se vláda zaměří i na bezpečnost, zdravotnictví a školství. Zdůraznil, že chce být premiérem všech

Boris Johnson v prvním premiérském projevu přislíbil, že se vláda zaměří i na bezpečnost, zdravotnictví a školství. Zdůraznil, že chce být premiérem všech | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Nového britského premiéra Borise Johnsona pověřila vedením vlády královna Alžběta II. chvíli poté, co do jejích rukou odevzdala svou demisi. Johnson poté odjel do Downing Street čísla 10, oficiálního sídla britského premiéra. Před ním pronesl svůj první projev.

V úvodu Johnson poděkoval své předchůdkyni Therese Mayové, kterou ve středu v premiérském křesle vystřídal. Vzápětí ale řekl, že po třech letech od hlasování, ve kterém se britští voliči vyslovili pro brexit, je Británie stále zajatcem nerozhodnosti a starých argumentů z doby referenda.

„Musíme naplnit sliby a vystoupit z Evropské unie k 31. říjnu,“ řekl. Dodal, že nyní se kritici mýlí, pokud si myslí, že to opět dopadne špatně.

„Chceme dojednat lepší dohodu, která maximalizuje možnosti Británie. Věříme, že se nám to v 99denní lhůtě podaří,“ uvedl Johnson.

Dodal ale, že za 99 dní Londýn unii opustí v každém případě, proto je nutné uspíšit přípravy na nedohodu. V této souvislosti připustil, že zemi v případě odchodu bez dohody čekají těžkosti, které ji ale posílí a poskytnou nové možnosti. „Budeme moci obchodovat s celým světem,“ dodal.

‚Premiérem celé země‘

Johnson také řekl, že jeho vláda se zaměří na zvýšení bezpečnosti, zlepšení situace ve zdravotnictví a zajištění rovného přístupu ke vzdělání pro každého. Zmínil také, že se chce zaměřit na pobídky na investice a výzkum, mimo jiné s ohledem na klimatickou krizi.

„Chci být premiérem celé země, chci zemi sjednotit,“ prohlásil. Televize Sky News poznamenala, že během Johnsonova projevu kritici vykřikovali na znamení nesouhlasu.

Novým britským premiérem se stal Boris Johnson, kterého vedením vlády pověřila královna Alžběta II. Johnson ve funkci nahradil Theresu Mayovou.

Mayová: prioritou je brexit

Mayová podala do rukou královny demisi jen krátce předtím, než panovnice v Buckinghamském paláci přijala nového ministerského předsedu Johnsona.

„Přeji Johnsonovi a vládě, kterou povede, mnoho štěstí v příštích měsících a letech,“ řekla Mayová při odchodu z čísla 10 do Buckinghamského paláce.

Johnsonova cesta do čísla 10. Co ještě čeká lídra konzervativců před jmenováním premiérem?

Číst článek

Hlavním Johnsonovým úkolem bude naplnit výsledek referenda z června 2016, kdy se britští voliči rozhodli pro odchod země z Evropské unie.

„Bezprostřední prioritou je dokonat naše vystoupení z Evropské unie tak, aby fungovalo pro celé Spojené království. S úspěchem v tomto úkoly vyvstává nový začátek pro naší zemi. Národní obnova, která nás posune za současné přešlapování k světlé budoucnosti, kterou si Britové zaslouží,“ upozornila Mayová ve svém projevu.

Žena v čele Británie

Mayová následně poděkovala svým vládním kolegům i úředníkům, ale také zdravotníkům, učitelům či policistům. „Také chci poděkovat britskému lidu. Každému, kdo miluje naší skvělou zemi, tvrdě pracuje pro svou rodinu,“ řekla.

„Toto je země aspirací a příležitostí. Doufám, že každá mladá dívka, která vidí ženu jako premiérku, nyní s jistotou ví, že neexistují žádné limity, čeho mohou dosáhnout,“ dodala Mayová a poděkovala svému manželovi.

Rekonstrukce vlády

Nového britského premiéra Borise Johnsona jako první úkol po nástupu do funkce čeká rekonstrukce vlády, neboť už několik ministrů podalo demisi. Očekává se, že Johnson ještě ve středu oznámí alespoň některá jména nových ministrů.

Jako první ve středu rezignovali ministři financí Philip Hammond, spravedlnosti David Gauke a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart, kteří tak učinili ještě před tím, než nyní již bývalá premiérka Theresa Mayová podala demisi do rukou královny Alžběty II.

Po Johnsonově jmenování premiérem ohlásili odchod ministryně obrany Penny Mordauntová, ministr mezinárodního obchodu Liam Fox, ministr obchodu a energetiky Greg Clark, ministr dopravy Chris Grayling a ministr školství Damian Hinds.

V křesle britského ministra zahraničí skončil Jeremy Hunt. Uvedl, že si přál v čele diplomacie zůstat, proto odmítl přijmout jinou nabídku.

Hunt byl Johnsonův sok ze souboje o vedení Konzervativní strany a tím i o premiérskou funkci.

Média už dříve spekulovala o některých jménech možných nástupců. Mezi nimi se objevil také ministr vnitra za Mayová Sajid Javid. Ve středu večer pak úřad premiéra oznámil, že novým ministrem financí bude právě exšéf resortu vnitra.

Poté číslo 10 na Downing Street oznámilo další jméno - novým ministrem zahraničí se stal Dominic Raab.

Jasno je podle Reuters také o hlavním premiérově poradci, za kterého si Johnson vybral Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Brexit a Mayová

Mayová v premiérském křesle strávila tři roky a zastávala ho jako druhá žena v historii země. Do funkce se dostala po odchodu premiéra Davida Camerona, který se rozhodl rezignovat poté, co v referendu v červnu 2016 zvítězili zastánci odchodu země z Evropské unie.

Mayová slíbila zemi z unie vyvést, což se jí ale nepodařilo, neboť britský parlament opakovaně odmítl dohodu o podmínkách brexitu, kterou dojednala s Bruselem.

Úkol uskutečnit brexit nyní připadne na Johnsona, který v referendu před třemi roky na rozdíl od Mayové i Camerona vedl kampaň za opuštění evropského bloku.

V posledních týdnech Johnson opakovaně prohlašoval, že věří v možnost dojednat s EU novou dohodu, ačkoli Brusel na podobě té stávající trvá. Pokud jednání s EU zkrachují, je Johnson připraven z unie vystoupit i bez dohody k 31. říjnu.

Nástup Johnsona do funkce provázel incident, když několik ekologických aktivistů zkomplikovalo jeho příjezd do Buckinghamského paláce: vytvořili živý řetěz, který nakrátko přinutil kolonu vozidel, aby zastavila.

Aktivisty z příjezdové cesty rychle vytlačili policisté. K akci se přihlásili ekologové z hnutí Greenpeace, které uvedlo, že se novému premiérovi pokusilo předat dopis s radami, jak bojovat proti klimatickým změnám.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme