Britský tisk spekuluje o revoltě proti Mayové. Premiérka žádala parlament o podporu brexitové dohody

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu vyzvala parlament, aby podpořil její brexitovou dohodu, kterou již třikrát zamítl. V projevu k poslancům zopakovala nejnovější vládní ústupky, zveřejněné v úterý, a připustila, že ji v úřadě brzy vystřídá někdo jiný. Upřesnila také, že text prováděcího zákona k brexitové dohodě vláda zveřejní až v pátek. Opozice i řada konzervativních poslanců už avizovala, že zákon nepodpoří.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 18:26 22. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu vyzvala parlament, aby podpořil její brexitovou dohodu (ilustrační snímek) | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Nový zákon, který hodlá začátkem června předložit Dolní sněmovně, by měl zahrnovat rozvodovou dohodu, hlasování o tzv. druhém referendu i o setrvání v celní unii.

Jenže text dohody, který již členové vlády měli možnost vidět, podle všeho vyvolat vzpouru kabinetu. Návrh z pohledu části vlády zachází ve snaze docílit kompromisu mnohem dále, než bylo dohodnuto na úterním bouřlivém několikahodinovém zasedání vlády.

Very senior MP tells me the word from the Cabinet corridor in the HoC is that the PM will resign tonight, Andrea Leadsom is poised to resign to launch a leadership bid, others may also resign & David Lidington will take over as acting PM. Unconfirmed!

17:29 – 22. 05. 2019

3808 5694

„Velmi vlivný poslanec mi sdělil, že ve vládních kuloárech Dolní sněmovny se hovoří o tom, že premiérka rezignuje dnes večer,“ uvedl parlamentní zpravodaj televize Sky News Jon Craigve středu na twitteru. Zdůrazňuje však, že informace není ověřená.

Britský tisk také začal spekulovat o tom, že v kabinetu probíhá revolta a že uvnitř britských vládních konzervativců zesílil tlak na odchod premiérky.

„Mám informace, že skupina ministrů podporujících brexit hovoří s premiérkou o tom, že musí hlasování o zákoně o brexitové dohodě zrušit,“ napsal na twitteru moderátor televize ITV Robert Peston. Podle reportéra listu The Sunday Times „se věci nyní mohou začít hýbat rychle“.

I am told that the pizza club of Brexiter cabinet ministers, led by @Andrea Leadsom MP, are telling PM she must pull the Withdrawal Agreement Bill vote. Which @Theresa May may think is a bit rich, since it was Leadsom who led charge for the vote to be brought forward. But one...

16:35 – 22. 05. 2019

147 432

Zpravodajský server BBC zase přišel s titulní zprávou, podle které „sílí hlasy volající po rezignaci Theresy Mayové“.

Druhé referendum

Theresa Mayová čtvrtou brexitovou dohodu hájila ve středu v parlamentu a vyzvala poslance, aby ji podpořili. Podle ní je nezbytné, aby všichni přistoupili na kompromis. Tím je, podle premiérky, její nový zákon, který má odrážet výsledky šestitýdenního jednání s opozicí.

Británii čekají volby do Evropského parlamentu. Kandidáti kvůli brexitu neznají délku svého mandátu

Číst článek

Kromě jiného navrhuje hlasování o referendu a setrvání v celní unii i garance pracovních standardů Evropské unie po brexitu.

Právě zmínka o druhém referendu se podle všeho stala největším problémem. Mayová tímto krokem totiž nedokázala na svou stranu dostat opoziční labouristy, zároveň ale popudila některé kolegy z řad konzervativní strany.

Osobní dopis

Mayová se v úterý na šéfa labouristů Jeremyho Corbyna obrátila v osobním dopise, ve kterém ho požádala o podporu. Červnové hlasování v něm označila za „poslední šanci zajistit brexit“, o kompromisech z úterý zase hovořila jako o „významných změnách“.

Jenže podle Corbyna nabídka Mayová nepřinesla žádný posun. Ve středu dokonce Corbyn vyzval k předčasným volbám.

Proti Mayové se ovšem staví také část jejích vlastních poslanců. Podle nejnovější bilance serveru BuzzFeed od úterý vrostl počet zákonodárců Konzervativní strany, kteří se rozhodli dohodu nepodpořit. Naposledy proti ní hlasovalo 34 poslanců vládní strany, nově se tak chystá učinit 69 konzervativních členů Dolní sněmovny.

Politika je porouchaná, někdo ji musí opravit, říká kandidát jedné z nových britských stran do eurovoleb

Číst článek

Ministr životního prostředí Michael Gove dokonce v rozhovoru pro BBC naznačil, že není jistě, že premiérka brexitovou dohodu v červnu opravdu parlamentu předloží. Nově hodlá premiérka hluboce rozdělené Dolní sněmovně předložit dohodu o podmínkách odchodu z unie formou prováděcího zákona, který by dokument včlenil do britského práva.

Výbor 1922

V souvislosti s úterním fiaskem tak sílí tlak na Mayovou, aby svůj úřad co nejdříve opustila. Ve středu večer se sejde takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu poslanců Konzervativní strany.

Vlivný poslanec Nigel Evans se na schůzi podle britského tisku pokusí docílit změny stranických pravidel, která by umožnila okamžité hlasování o nedůvěře Mayové jako šéfce strany. Sama Mayová minulý týden přislíbila, že harmonogram svého odchodu určí po červnovém hlasování v parlamentu, a to bez ohledu na jeho výsledek.

Kromě toho konzervativcům stále více padá podpora voličů. V novém průzkumu před volbami do Evropského parlamentu se propadla až na páté místo, ukázala anketa institutu YouGov pro deník The Times.

Naopak o dva procentní body si oproti minulému týdnu polepšila nová protiunijní Strana pro brexit Nigela Farage, která je nadále v čele se 37 procenty hlasů.

Na druhém místě jsou liberální demokraté, kteří s 19 procenty o šest procentních bodů vedou nad třetími labouristy (13 procent). Čtvrtí jsou se 12 procenty zelení, kteří tak za Labouristickou stranou zaostávají o pouhý jeden procentní bod.

och, jma, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme