Mayová oddaluje hlasování o brexitové dohodě. Premiérka doufá, že se jí podaří vyjednat změny

Britský parlament by o rozvodové dohodě s Evropskou unií mohl znovu hlasovat do 12. března. Podle agentury Reuters to oznámila britská premiérka Theresa Mayová. Do té doby prý bude její tým v Bruselu dojednávat změny textu, které si zákonodárci vyžádali. Při prvním hlasování v Dolní Sněmovně 15. ledna se proti dohodě postavilo nejvíc poslanců, kolik kdy v historii některý vládní návrh odmítlo. Mayová přitom text označovala za nejlepší možný.

Tento článek je více než rok starý.

Šarm aš-Šajch (Egypt) / Londýn (Aktualizováno: 20:05 24. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová po příletu na summit Evropské unie a Ligy arabských států v Egyptě

Britská premiérka Theresa Mayová po příletu na summit Evropské unie a Ligy arabských států v Egyptě | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

„Příští týden s (brexitovou dohodou) do parlamentu nepřijdeme, ale zajistíme, že se tak stane do 12. března,“ řekla Mayová podle agentury Reuters novinářům v letadle cestou do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na summit Evropské unie a Ligy arabských států (LAS). Odchod z EU 29. března s dohodou je podle ní stále možný a britská vláda na takovém scénáři pracuje.

Rozhovory s Evropskou unií o brexitu pokročily, řekla Mayová. Juncker je ale spíš skeptický

Číst článek

Mayová, kterou britský parlament pověřil pokusem o změny v textu dohody o brexitu, se v Šarm aš-Šajchu v neděli setkala se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem.

Ten jí podle agentury Reuters řekl, že EU potřebuje mít jasno v tom, že většina britských poslanců podpoří případnou nabídku EU, a to ještě před summitem EU, který se uskuteční 21-22. března.

The Guardian s odvoláním na unijní zdroje napsal, že Tusk je nakloněn prodloužení vyjednávání o 21 měsíců, tedy do roku 2021, v případě, že by se Mayové nepodařilo získat v parlamentu podporu pro dohodu.

Motivem takto dlouhé lhůty je prý, aby bylo dost času na dojednání konečného řešení. EU možnost znovuotevření dohody již dříve odmítla, jak zástupci Británie, tak unie však přihlížejí k možnosti dodatků, připomíná Reuters.

‚Vrchol nezodpovědnosti‘

„Udělali jsme velký pokrok, měli jsme konstruktivní jednání s EU,“ uvedla Mayová s tím, že britští vyjednavači budou v úterý opět v Bruselu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nicméně naznačil, že ho jednání Británie už unavuje.

Labouristický mluvčí pro brexit Keir Starmer nazval odklad hlasování „vrcholem nezodpovědnosti“. Parlament podle něj nesmí dovolit, aby byl v časové tísni nucen volit mezi Mayové dohodou a neřízeným brexitem.

Předsedkyně vlády má v Dolní sněmovně v úterý vystoupit se zprávou o pokroku v jednáních s unií. Následující den budou poslanci projednávat další postup. Opět by tak mohl vstoupil do hry plán labouristické poslankyně Yvette Cooperové s cílem donutit vládu při pokračování patové situace k odkladu brexitu.

Připomeňte si, jak hlasovali britští poslanci při prvním hlasování 15. ledna.

ČTK, nol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme