Britská média: hlasování o brexitové dohodě v úterý nebude. Mayová se zatím nevyjádřila

Britská Dolní sněmovna o brexitové dohodě v úterý hlasovat nebude. S odvoláním na své zdroje to v pondělí uvedla agentura Bloomberg, stejnou informaci má i hlavní politická redaktorka BBC Laura Kuenssbergová, která citovala tři nejmenované zdroje. Stejnou informaci přinesla také televize Sky News. Mluvčí premiérky Theresy Mayové jen krátce před zveřejněním těchto informací ale prohlásila, že s úterním hlasováním se počítá.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská Dolní sněmovna o brexitové dohodě v úterý hlasovat nebude | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Sněmovna na twitteru oznámila, že v 16.30 SEČ vystoupí Mayová před poslanci s projevem, což je podle opozičních labouristů očividným signálem odkladu úterního hlasování.

Po Mayové bude hovořit vůdkyně Dolní sněmovny Andrea Leadsomová, která v této parlamentní komoře zprostředkovává vládní agendu, a poté ministr pro brexit Stephen Barclay. Mayová bude hovořit na téma odchod z EU a Barclay o článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, kterým se odchod Británie z unie řídí.

Britský server BBC citoval tři zdroje, podle kterých bude hlasování odloženo. „Určitě nebude,“ řekl BBC nejmenovaný zdroj. Důvodem je fakt, že premiérka by hlasování mohla prohrát. Podle televize Sky News je proti 418 poslanců, zatímco pro by hlasovalo 187. Dalších 34 má být nerozhodnuto.

Konferenční hovor

Televize taktéž upozornila, že libra se v důsledku spekulací o odložení hlasování propadla na své minimum od června 2017.

Premiérka dopoledne svolala konferenční hovor se svými ministry, na kterém podle některých britských médií chce rozhodnout o možném odkladu úterního hlasování. Mluvčí Mayové ale prohlásila, že podobné konferenční hovory jsou rutinní a že na tomto chce ministry seznámit o svých víkendových jednáních s představiteli dalších unijních zemí.

„Premiérka hovořila o víkendu s řadou vůdců. Mluvila s předsedy (Evropské rady a Evropské komise) Donaldem Tuskem, Jeanem-Claudem Junckerem, mluvila s (irským premiérem) Leem Varadkarem, s (německou kancléřkou) Angelou Merkelovou a (s nizozemským premiérem) Markem Ruttem,“ citoval Reuters mluvčí Mayové.

Mluvčí rovněž prohlásila, že pondělní  verdikt Soudního dvora Evropské unie o brexitu na britském postoji nic nemění a že stávající podobu dohody považuje premiérka za konečnou. Stejně se v pondělí k textu dohody vyjádřil přes svou mluvčí i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Otevírat jednání znovu nebudeme,“ řekla Junckerova mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme