Mayová o brexitu: V sázce je demokracie a živobytí voličů, dohoda s EU respektuje výsledky referenda

Kritici stávající dohody o brexitu z řad britských zákonodárců si musí uvědomit, jakému riziku vystavují demokracii a živobytí voličů. V komentáři v nedělním vydání bulvárního listu Daily Mail to píše britská premiérka Theresa Mayová.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Podpoření předložené dohody o vystoupení z Evropské unie je podle premiérky jediný způsob, jak ctít výsledek předloňského referenda a zároveň ochránit pracovní místa Britů a bezpečnost v zemi.

Mayová je přesvědčena, že její dohoda s Bruselem realizuje výsledek plebiscitu z června 2016 a vrací Británii kontrolu nad svými financemi, zákony a hranicemi. Také se domnívá, že chrání pracovní místa britských občanů a přináší jistotu pro podnikatelskou sféru.

Pokud neschválíme dohodu, šance na brexit je ‚fifty-fifty‘, prohlásil britský ministr obchodu Fox

Číst článek

„A nikdo jiný nemá alternativní plán, který by v těchto třech zkouškách obstál,“ píše premiérka. Ve svém článku pak apeluje jak na zastánce vypsání nového referenda, tak na poslance, kteří „jsou tak zaměřeni na svou konkrétní vizi brexitu, že by nakonec mohli z dokonalého ideálu učinit nepřítele dobré dohody“.

„Obě skupiny jsou motivované tím, co považují za nejlepší pro zemi, ale jedna i druhá si musí uvědomit, jakému riziku vystavují demokracii a živobytí našich voličů,“ míní Mayová.

Deset dní

Británii čeká z hlediska brexitu potenciálně přelomových deset dní, neboť ve středu se v dolní komoře parlamentu opět rozjede debata o brexitové dohodě, hlasovat by pak poslanci měli 15. nebo 16. ledna. Rozprava začíná nanovo poté, co vláda vycouvala z hlasování naplánovaného na 11. prosince, neboť jí hrozila drtivá porážka.

Na přístupu zákonodárců k dohodnutým podmínkám brexitu se však nejspíše během Vánoc mnoho nezměnilo a deník The Daily Telegraph v neděli píše, že premiérka Mayová je připravena opět hlasování odložit ve snaze zajistit si větší šanci na úspěch.

Její dohodu navíc podle všeho neodmítá jen většina zákonodárců, ale také veřejnost. Průzkumy naznačují, že dokument nepodporuje ani čtvrtina voličů. Bez ohledu na to, zda schválí dohodu s Bruselem či nikoli, hodlá Británie opustit EU 29. března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme