Babiš doufá, že britská vláda ustojí hlasování o Mayové. Pád kabinetu by znamenal nejistotu

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš doufá, že vláda britské premiérky Theresy Mayové ustojí středeční hlasování o nedůvěře v její Konzervativní straně. Pád britského kabinetu by podle něj znamenal obrovskou nejistotu. Babiš to ve středu řekl novinářům v Poslanecké sněmovně. Podle premiéra česká vláda příští týden projedná postup jednotlivých resortů pro případ, že by nakonec nastal brexit bez dohody.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Lodnýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

Premiér Andrej Babiš doufá v to, že britská vláda nepadne. „Tím pádem bychom se vlastně dostali do obrovské nejistoty, a neumím si představit, jak by to mělo fungovat dál, jak rychle by byla nová vláda - a jaká vláda, jak by se postavila k těm jednáním a dohodě,“ řekl.

Po jednání evropského výboru sněmovny Babiš novinářům řekl, že Britové musí pochopit, že jiná dohoda o brexitu, než byla dosud vyjednána, existovat nebude. Podle něj je to nejlepší možný kompromis mezi 27 státy EU a Londýnem.

Příprava na případný tvrdý brexit

Česká vláda se ale podle něj připravuje na situaci, která by nastala, pokud by se Británie, ať už pod vedením Mayové nebo jiného politika, rozhodla opustit unii bez dohody.

Mayová bude bojovat o důvěru. Tlakům kvůli brexitové dohodě nehodlá ustupovat

Číst článek

„Musíme se na to (tvrdý brexit) připravit, nemůžeme čekat, až se to stane. My jsme na dnešní vládě projednali scénář tvrdého brexitu a na pondělní vládě projednáme postup jednotlivých resortů,“ řekl Babiš.

Podle něj musí připravit příslušná opatření ministerstva vnitra, financí, práce a zdravotnictví a také celní správa.

„Budeme to detailně analyzovat a připravíme postup, abychom to, kdyby to bohužel nastalo, jenom vytáhli ze šuplíku a pustili okamžitě do Parlamentu,“ řekl premiér.

Sněmovna by podle něj v případě tvrdého brexitu musela navržená opatření projednat ve zrychleném režimu, chce se proto dohodnout na spolupráci i s opozicí. „Myslím si, že to je zájem všech. Doufejme, že to nenastane, ale musíme být připraveni,“ uvedl Babiš.

Hlasování o budoucnosti Mayové

Tajné hlasování se uskuteční ve středu mezi 19.00 a 21.00. Pokud by ho Theresa Mayová neustála, znamenalo by to pád celé vlády.

Britskou premiérku má podle průzkumu BBC podpořit ve večerním stranickém hlasování nejméně 174 konzervativních poslanců. Zhruba 34 by ji hlas dát nemělo.

Dosažení potřebného prahu pro setrvání Mayové ve funkci hlásí i agentura Reuters, podle které by Mayovou mělo podpořit 185 poslanců její strany. Aby Mayová hlasování ustála, potřebuje prostou většinu 158 z 315 zákonodárců Konzervativní strany.

Premiérka Mayová, která čelí na domácí politické scéně kritice kvůli brexitové dohodě s Evropskou unií, je odhodlaná svou práci dokončit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme