Premiérka Mayová dál usiluje o schválení rozvodové dohody s unií, tento týden se ale hlasovat nebude

Snaha britské premiérky Theresy Mayové získat hlasy poslanců pro brexitovou dohodu, kterou Dolní sněmovna již dvakrát odmítla, bude pokračovat. Premiérka to v pondělí v parlamentu prohlásila s tím, že v tuto chvíli podpora stále není dostatečná a že třetí hlasování o dohodě se v úterý tudíž neuskuteční. Zároveň opět nevyjasnila, jaký postup by její kabinet zvolil po definitivním ztroskotání dokumentu.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 18:45 25. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Theresa Mayová dokonce naznačila, že by nemusela realizovat scénář, pro který by se vyslovil parlament. „Doufám, že se všichni shodneme, že nyní se musíme rozhodnout,“ řekla poslancům.

Jako před válkou. Britové s obavami z divokého brexitu nakupují zásoby jídla

Číst článek

Jako jediné možné řešení přitom vidí dohodu o podmínkách brexitu, kterou vyjednala s Bruselem. Dodala, že si je dobře vědoma toho, že tento dokument je kompromisem. Zároveň v dnešní parlamentní debatě zopakovala, že Evropská unie možnost změny návrhu dohody nepřipouští.

Nic však nenasvědčuje tomu, že by podmínky brexitu dojednané s unií nyní měly větší šanci na úspěch než před dvěma týdny, kdy vláda hlasování prohrála o 149 hlasů.

Proti je stále křídlo Konzervativní strany podporující co nejvýraznější odluku Británie od EU a také severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která svými deseti hlasy umožňuje existenci menšinové vlády konzervativců.

Corbyn: národní ostuda

Mayová v pondělí odpoledne hovořila se šéfkou DUP Arlene Fosterovou a unionisté následně oznámili, že jejich postoj k dohodě se nemění. Lídr DUP v Dolní sněmovně Nigel Dodds pak premiérku kritizoval za výrok, že Severní Irsko není připraveno na brexit bez dohody. „Slyšíme tady zcela nový argument ohledně toho, proč je nutné prodloužení (dvouleté brexitové lhůty),“ řekl Dodds.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn za současné situace chce, aby řízení brexitu převzala sněmovna. „Vládní přístup k brexitu se nyní stal národní ostudou,“ prohlásil.

Britští komentátoři odhadují, že při pondělním večerní hlasování ve sněmovně uspěje poslanecký návrh, který by vytvořil prostor pro sérii hlasování o různých brexitových scénářích.

Mayová slíbila, že tento proces umožní, staví se však k němu skepticky a dokonce naznačila, že například setrvání Británie v celní unii či na jednotném unijním trhu by odmítla uskutečnit i poté, kdy se pro ně poslanci vysloví. „Nikdo nechce podporovat variantu, která by protiřečila programu, se kterým kandidoval,“ řekla.

Na výměnu hráčů není vhodná chvíle, zastal se Mayové britský ministr financí Hammond

Číst článek

Tvrdý brexit stále ve hře

Podle Corbyna tak Británie stále čelí hrozbě „katastrofálního“ brexitu bez dohody. Předsedkyně vlády ale prohlásila, že země neodejde z evropského bloku bez dohody proti vůli parlamentu.

Podle tiskového odboru Downing Street nicméně Mayová „nesmetla brexit bez dohody ze stolu“, pouze má za to, že parlament udělá vše pro odvrácení této možnosti.

„Brexit bez dohody nebude, pokud jej parlament neodsouhlasí. Zrušení brexitu se nemůže stát. A pomalý brexit, který by prodloužil článek 50 (Lisabonské smlouvy) za 22. květen a přinutil Brity k účasti v evropských volbách... není brexitem, který by národ sjednotil,“ uvedla Mayová v Dolní sněmovně.

Premiérka tedy opět nevyjasnila, jaký by byl její „plán B“, pokud se nepodaří prosadit v Dolní sněmovně „rozvodovou“ dohodu s EU. Stále prý doufá, že dokument bude moci poslancům znovu předložit.

Britský ministr pro brexit Stephen Barclay v neděli uvedl, že pokud parlament odhlasuje podobu brexitu, která odporuje volebnímu programu Konzervativní strany, mohlo by to vést k předčasným volbám.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme