Mayová poprvé připustila, že Británie může požádat o odklad termínu pro odchod z unie

Britská premiérka Theresa Mayová v úterý poprvé připustila, že Británie může požádat o odklad březnového termínu pro odchod z Evropské unie. Poslancům v parlamentu ale řekla, že vláda Brusel o jednorázový a krátkodobý odklad požádá jen v případě, že zákonodárci při hlasování odmítnou podpořit jí vyjednanou dohodu o odchodu z unie i možnost, že Británie 29. března EU opustí bez jakékoli předchozí dohody.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 14:38 26. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová poprvé připustila, že Británie může požádat o odklad termínu pro odchod z Evropské unie | Zdroj: Reuters

Mayová v parlamentu promluvila po dopoledním bouřlivém jednání kabinetu, během nějž svůj průlomový plán pro další jednání představila. Dříve premiérka odklad termínu pro vystoupení země z EU odmítala, k ústupku ji však donutila hrozící revolta uvnitř kabinetu.

Někteří jeho členové dali najevo, že pokud premiérka nevyloučí možnost vystoupení Británie z unie bez dohody, podpoří ve středu v parlamentu dodatek k již vyjednané dohodě, který by umožnil poslancům převzít kontrolu nad celým brexitovým procesem.

Tři závazky

Ministerská předsedkyně vyjmenovala poslancům tři závazky, které ohledně dalšího postupu kolem brexitu přijala. Slíbila jim, že do 12. března předloží parlamentu vyjednanou dohodu s EU k novému hlasování.

Corbynovi labouristé podpoří nové referendum, chtějí ‚zabránit ničivému brexitu‘

Číst článek

Pokud pro tuto dohodu nezíská dostatečnou podporu, nechá poslance 13. března hlasovat o tom, zda si přejí, aby Británie vystoupila z EU bez dohody. Pokud takový scénář poslanci odmítnou, nechá je pak 14. března hlasovat o tom, zda podpoří odklad termínu vystoupení země z EU.

Odklad by podle Mayové sice poskytl vládě více času na vyjednávání případných změn v brexitové dohodě, premiérka však zdůraznila, že varianty, které před poslanci leží, jsou stále stejné. Musí se podle ní rozhodnout, zda má Británie opustit EU s dohodou, bez ní nebo v EU zůstat.

‚Groteskně bezohledný‘ přístup

Parlament již jednou dohodu s Bruselem odmítl. Kontroverzní částí je takzvaná irská pojistka, která má zabránit klasickým hraničním kontrolám mezi Irskem a Severním Irskem. Mayová se nyní snaží s EU dojednat změny, Brusel ale text dohody měnit nehodlá.

Mayová oddaluje hlasování o brexitové dohodě. Premiérka doufá, že se jí podaří vyjednat změny

Číst článek

Přístup Theresy Mayové k odchodu Británie z Evropské unie je „groteskně bezohledný“. V reakci na prohlášení předsedkyně vlády v parlamentu to řekl lídr opozice Jeremy Corbyn. Mayová poprvé připustila, že Londýn může požádat o odklad termínu brexitu. Corbyn různé odklady na cestě k brexitu ostře kritizoval.

Podle předsedy Labouristické strany Mayová „slibuje dosáhnout něčeho, co není dosažitelné“. Přístup premiérky k brexitu označil za „groteskně bezohledný“. „Důsledky cynických taktik premiérky na běžný život pociťují lidé po celé zemi,“ dodal Corbyn.

Pokud by dohoda uzavřená s Evropskou unií byla nakonec přece jen v parlamentu schválena, měla by být podrobena schválení lidem v druhém referendu. Mayová v reakci na Corbynova slova uvedla, že druhé referendum by bylo „zradou důvěry britského lidu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme