Mayová odmítla Corbynovu podmínku, setrvání Británie v evropské celní unii smetla ze stolu

Britská premiérka Theresa Mayová vyloučila možnost, že by Spojené království po brexitu zůstalo v celní unii. Odmítla tak návrh lídra opozice Jeremyho Corbyna. Ten premiérce nabídl, že pokud přistoupí na setrvání na společném evropském trhu, podpoří jeho labouristé brexitovou dohodu v parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 11:18 11. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Podle Mayové by setrvání v celní unii bránilo v budoucnu Spojenému království při uzavírání vlastních obchodních dohod. Odmítla také Corbynův požadavek, aby Británie automaticky přebírala unijní standardy.

Labouristy naopak premiérka vyzvala ke společné debatě o řešení irské hranice i o tom, jaká alternativní řešení k takzvané irské pojistce nabídnout. Právě o této variantě chce britská premiérka s unií nadále jednat. 

Brexit přidělává Britům vrásky na čele. Pro případ nouze si balí potravinové krabice poslední záchrany

Číst článek

Další kolo jednání o podmínkách britského odchodu z EU mají v pondělí ve Štrasburku zahájit britský ministr pro brexit Stephen Barclay a hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier. S předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem se má premiérka Mayová znovu setkat do konce února.

Alternativa k pojistce

Nové rozhovory se budou soustředit na hledání řešení, „které by získalo co nejširší podporu v britském parlamentu a respektovalo zásady dohodnuté Evropskou radou“. V prohlášení to už dříve uvedla Mayová s předsedou evropské rady Donaldem Tuskem. Mluvčí britské premiérky označila za předmět nadcházející schůzky ministra Barclaye s Barnierem alternativní ujednání k současné irské pojistce.

Na britské scéně nicméně zatím nejvýznamnější vývoj v posledních dnech přinesl právě dopis Jeremyho Corbyna Mayové, v němž lídr labouristů formuloval kritéria pro podporu vládního brexitového plánu.

Hlavním z pěti bodů je souhlas s „trvalou a všeobecnou“ celní unií s EU i po brexitu. Donald Tusk ale podle informací britských médií s Mayovou o labouristickém návrhu hovořil jako o „slibné“ možnosti.

Mayová v lednu slíbila, že do 13. února poslancům předloží upravenou verzi rozvodové dohody, anebo, pakliže se jí nepodaří změny vyjednat, plán dalšího postupu, do něhož budou moci poslanci zasahovat.

Samotné další hlasování o dohodě s EU ale může přijít na řadu až později. Deník The Daily Telegraph s odkazem na vládní zdroje napsal, že kabinet hlasování plánuje až na týden od 25. února, kdy bude do stanoveného data brexitu zbývat už jen měsíc.

Jaromír Marek, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme