Mayová chce víc času na jednání s Evropskou unií, Britové odklad brexitu, ukázal průzkum

Podle britských médií se chystá premiérka Theresa Mayová v nadcházejícím týdnu požádat poslance, aby jí poskytli více času na vyjednání změn v brexitové dohodě s Bruselem. Většina Britů si dokonce přeje, aby Mayová odchod země z unie, nyní plánovaný na 29. března, odložila. Vyplývá to z průzkumu společnosti BMG Research pro deník The Independent.

Londýn (Aktualizováno: 13:23 10. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová v Evropském parlamentu | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Podle deníku The Daily Telegraph se Mayová chystá v následujícím týdnu poslance vyzvat, aby jí dali dva týdny na dojednání změn v brexitové dohodě. Zákonodárcům chce údajně slíbit, že ještě tento měsíc je bude informovat o svých aktuálních plánech a dá jim příležitost hlasovat o dalších krocích. To jí má poskytnout čas na další jednání s unijními lídry.

Pokud poslanci dají ve čtvrtek Mayové více času na jednání, bylo by to už podruhé od lednového zamítnutí její brexitové dohody. Mluvčí britské vlády agentuře DPA potvrdila, že s dalším prohlášením premiérky v parlamentu se počítá 27. února a i poté by měl mít parlament ještě jednu příležitost hlasovat o dalším postupu.

Mayová v Dublinu. Britská premiérka jednala kvůli brexitu s irským předsedou vlády Varadkarem

Číst článek

Opozice Mayovou podezírá, že chce těsně před 29. březnem poslance postavit před volbu buď přijmout jí vyjednanou dohodu, nebo odejít z EU bez dohody. Opoziční pokusy zbavit premiérku kontroly nad brexitovým procesem nebo si vynutit odklad brexitu dosud ztroskotaly.

Stínový labouristický ministr pro brexit Keir Starmer mezitím nedělníku The Sunday Times řekl, že Mayová předstírá pokrok v jednáních, zatímco ve skutečnosti pouze marní čas, aby mohla na konci března postavit poslance před volbu: buď její dohoda, nebo žádná dohoda.

„To nesmíme připustit,“ řekl Starmer. Opoziční labouristé se podle něj chystají prosadit dodatek, který vystaví tvrdou stopku zmíněné premiérčině snaze a přinutí ji předložit brexitovou dohodu parlamentu před 26. únorem.

Dohodu, kterou vláda premiérky Mayové vyjednala v Bruselu, ale poslanci Dolní sněmovny v lednu odmítli. Předsedkyně vlády se nyní snaží dosáhnout právně závazných změn v dohodě. EU nicméně odmítá dohodu znovu otevírat.

Zóna nebezpečí

Třiapadesát procent voličů se necelých sedm týdnů před plánovanou rozlukou Británie s Evropskou unií vyslovilo pro oddálení odchodu a umožnění druhého referenda nebo dalších jednání s Bruselem, informoval deník The Independent.

Tusk: Pro ty, kdo prosazovali brexit, ale neměli žádný plán, je vyhrazeno zvláštní místo v pekle

Číst článek

Třiatřicet procent Britů by nyní podpořilo brexit bez dohody, i když by to postihlo ekonomiku, a 14 procent na věc nemá jasný názor.

Devětačtyřicet procent dotázaných vyjádřilo názor, že brexit bez dohody by znamenal hospodářskou katastrofu, která by zemi způsobila trvalé škody.

I někteří ministři se už otevřeně vyslovili pro prodloužení účinnosti článku 50 Lisabonské smlouvy o opuštění unie v situaci, kdy se dá jen obtížně očekávat, že do 29. března britská Dolní sněmovna schválí rozlukovou dohodu.

Nedůvěra Britů 

Šéf labouristů Jeremy Corbyn dokonce tento týden naznačil, že jeho strana by mohla podpořit nové referendum o dohodě vyjednané konzervativní vládou premiérky Mayové.

Bývalý labouristický premiér Tony Blair v neděli televizi Sky News řekl, že buď nastane měkký brexit, který navrhuje Corbyn, nebo brexit bez dohody, který si přejí exministr zahraničí Boris Johnson nebo protiunijní politik Nigel Farage. Zodpovědný člověk podle něj nemůže brexit bez dohody navrhovat.

Britský ministr pro obchod: Odmítat další jednání o brexitu je od EU nezodpovědné

Číst článek

„Bylo by to ekonomicky nesmírně nebezpečné pro Británii a pro mírový proces v Severním Irsku, bylo by to potenciálně zničující,“ řekl Blair.

Hlavním sporným bodem v brexitové dohodě jeprávě otázka budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Obě strany si přejí zachovat režim bez přísných hraničních kontrol. Takzvaná irská pojistka, která jim má zabránit a na které se Londýn s Bruselem původně dohodly, vadí řadě britských poslanců. Mnoho z nich v ní vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám.

Ministr pro brexit Stephen Barclay bude v pondělí o možných změnách týkajících se irské pojistky jednat s unijním vyjednávačem Michelem Barnierem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme