Mayová ustála hlasování o nedůvěře. Zůstane premiérkou i šéfkou konzervativců

Britská premiérka Theresa Mayová ustála středeční hlasování o nedůvěře ve své Konzervativní straně. Zůstane tak jak premiérkou, tak v čele své Konzervativní strany. Informoval o tom poslanec Graham Brady, předseda výboru, který měl sčítání na starosti.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Kevin Coombs | Zdroj: Reuters

Poslanci vládní Konzervativní strany odpovídali v tajném hlasování na otázku, zda mají důvěru v Theresu Mayovou jako svou vůdkyni. Dvě stě zákonodárců uvedlo, že důvěru má, 117, že ji nemá.

Britská premiérka Mayová ohlásila konec v čele konzervativců. Do voleb v roce 2022 už je nepovede

Číst článek

Premiérka Theresa Mayová potřebovala prostou většinu 159 z 317 zákonodárců Konzervativní strany. Jak průzkum BBC, tak informace agentury Reuters naznačovaly, že tento počet získá. Zároveň nemůže následující rok čelit dalšímu podobnému hlasování o nedůvěře.

Premiérka a šéfka konzervativců ve večerním prohlášení uvedla, že značný počet jejích spolustraníků hlasoval proti ní, zároveň ale trvala na tom, že musí pokračovat ve svém úkolu, co se týče brexitu. Dodala také, že všichni politici na obou stranách by se měli semknout a jednat v národním zájmu.

Konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg, který se v posledních týdnech stal jednou z hlavních tváří odpůrců premiérky Mayové, výsledek hlasování přijal, uvedl ale, že pro premiérku je „hrozný“ a že je vážnou ranou pro její autoritu.

Mayová by se podle něj měla nyní zamyslet nad svou budoucností. Nemá podle něj podporu především těch poslanců, kteří zasedají pouze v parlamentu a nemají žádnou vládní funkci. „Viditelně nemá důvěru Dolní sněmovny a měla by udělat místo někomu, kdo ji má,“ dodal Rees-Mogg.

Vlastní poslanci lídrovi Konzervativní strany nedůvěru vyjádřili naposledy v roce 2003, kdy formace byla v opozici. Tehdy byl na základě hlasování funkce zbaven Iain Duncan Smith, který nyní patří ke kritikům současné britské premiérky.

Mayová tak sice zatím zůstává v čele Konzervativní strany, svou stranu ale už do řádných voleb v roce 2022 vést nechce. Řekla to podle vyjádření poslanců před výborem sdružujícím vlivné konzervativní zákonodárce krátce před hlasováním konzervativců o nedůvěře.

Britská premiérka ale svůj odchod z čela konzervativců podle zdrojů z jednání nijak časově neurčila.

Hlasování o dohodě s EU

Mayovou ale nyní musí zdolat další těžkou překážku, a tou je hlasování o dohodě, která se týká pobrexitového uspořádání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Původně bylo plánované na úterý 11. prosince, Mayová ale nakonec potvrdila, že hlasování se odkládá.

Britský chaos. Mayová chce od unie ústupky, předem prohrané hlasování o brexitové dohodě odložila

Číst článek

Předsedkyně vlády také dodala, že bude o dohodě znovu jednat s protějšky v EU. Vláda podle ní ctí výsledek referenda a brexit uskuteční.

O odchodu Británie z EU budou jednat také prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie na summitu, který se uskuteční ve čtvrtek a pátek.

Poté, co si od Mayové vyslechnou hodnocení situace, by měli první den přijmout k dramatickému vývoji kolem brexitu „relevantní závěry“, uvedl šéf Evropské rady Donald Tusk. Podle německé kancléřky Angely Merkelové ale nelze očekávat jakékoli změny týkající se připravené dohody o brexitu.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn již dříve uvedl, že vláda premiérky Mayové zcela ztratila „kontrolu nad děním“ a měla by okamžitě skončit.

Nejzazší možný termín pro přijetí dohody parlamentem je kvůli legislativnímu procesu 21. leden. Británie vystoupí z unie 29. března a britský Telegraph napsal, že posun hlasování na 21. může být i taktikou premiérky: pokud by poslanci odmítli dohodu v poslední možný den, zbyla by už jen jedna možnost: tvrdý brexit. Ten by mohl působit značné ekonomické ztráty a chaos na hranicích.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme