Britská premiérka Mayová ohlásila konec v čele konzervativců. Do voleb v roce 2022 už je nepovede

Premiérka Theresa Mayová už britské konzervativce do řádných voleb v roce 2022 nepovede. Řekla to podle vyjádření poslanců před výborem sdružujícím vlivné konzervativní zákonodárce krátce před hlasováním konzervativců o nedůvěře, v němž se rozhodne, zda zůstane v čele strany. Úryvky z klíčového projevu Mayové za zavřenými dveřmi citovala mimo jiné agentura Reuters a list The Guardian.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Britská premiérka svůj odchod z čela konzervativců podle zdrojů z jednání nijak časově neurčila. Zopakovala, že pokud by se vyměnil lídr nyní, bylo by to s ohledem na brexit velmi špatně načasované. Podle jednoho ze zúčastněných bylo celé setkání za zavřenými dveřmi emočně vyhrocené a někteří z přítomných měli slzy v očích.

Mayová bude bojovat o důvěru. Tlakům kvůli brexitové dohodě nehodlá ustupovat

Číst článek

Mayová dále zmínila, že do 21. ledna příštího roku chce s Bruselem vyjednat variantu irské pojistky, kterou by sdíleli i severoirští unionisté (DUP), kteří menšinovou britskou vládu podporují. EU přitom jednoznačně odmítá změny dojednaného textu smlouvy, jehož součástí je i pro část britské politické scény nepřijatelná pojistka pro režim na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Výsledek tajného hlasování konzervativců, které bude zhruba trvat do 21.00 by pak měl být znám do jedné hodiny. Mayová potřebuje získat prostou většinu 159 z 317 zákonodárců Konzervativní strany, aby hlasování přestála.

Zatímco agentura Reuters uvedla, že v médiích a na sociálních sítích svou podporu premiérce vyjádřilo 198 poslanců Konzervativní strany, reportérovi listu The Guardian to samé na záznam potvrdilo 160 konzervativců z řad zákonodárců. Podle televize SkyNews Mayovou podpoří 172 poslanců Konzervativní strany.

Babiš doufá, že britská vláda ustojí hlasování o Mayové. Pád kabinetu by znamenal nejistotu

Číst článek

„Někteří poslanci, kteří veřejně Mayovou podpořili, ale v soukromí podle britských politických komentátorů uvedli, že budou hlasovat proti ní,“ upozorňuje Reuters.

Pokud by Mayová hlasování neustála, musela by rezignovat na funkci šéfky strany a očekávalo by se od ní, že odstoupí i z úřadu premiérky. Strana by si pak volila nového lídra. Tento proces by podle BBC zabral patrně několik týdnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme