Válečného veterána Moorea královna Alžběta povýšila na rytíře. Vybral miliony pro zdravotníky

Britská panovnice Alžběta II. v pátek na rytíře povýšila stoletého veterána Toma Moorea a udělila mu tak právo užívat titul sir. Mooreovi se během koronavirové krize podařilo vybrat 33 milionů liber, v přepočtu přibližně miliarda korun, pro vytížené britské zdravotníky. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterán ze druhé světové války získal peníze pro systém britského veřejného zdravotnictví NHS, který byl vystaven náporu v souvislosti s epidemií způsobenou koronavirem. Dokázal to tím, že s pomocí chodítka před svými stými narozeninami, které oslavil 30. dubna, stokrát urazil vzdálenost 25 metrů kolem své zahrady. Sportovním výkonem si vysloužil i zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Alžběta II. Moorea pasovala mečem při soukromé venkovní ceremonii na hradě Windsor. V minulých měsících 94letá panovnice zrušila takřka veškeré schůzky; osobní přijetí Moorea je proto výjimečnou poctou, píše agentura DPA.

Moore již dříve zmínil, že by bylo vtipné, kdyby se mu říkalo sir Thomas Moore. Británie už totiž pod stejným titulem a velmi podobným jménem zná anglického renesančního humanistu, filosofa, právníka a státníka Thomase Morea.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme