Ťiang-Ce min odchází, v čele Číny zřejmě stane Chu Ťin-tchao

Dosavadního prezidenta a předsedu Komunistické strany Číny Ťian-Ce mina vystřídá pravděpodobně Chu Ťin-tchao. Současná hlava státu odchází do důchodu. Potvrdili to delegáti 16. sjezdu Komunistické strany Číny, kteří tak ukončili dohady o tom, kdo stane v čele nejlidnatější země světa. Je jasné, že s Ťian-Ce minem odchází i další nejvyšší představitelé Číny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

portréty čínských vůdců | Foto: ČTK/EPA

Dohady, zda někdo z dosavadních čínských vůdců, představitelů takzvané generace sedmdesátníků, zůstane i po sjezdu v čele stranických či stranických orgánů dnes skončily. Ani prezident Ťian-Ce min, premiér Ču Žung-ťi či šéf parlamentu Li Pcheng nebudou kandidovat do ústředního výboru. Jediným, kdo z sedmičlenné vládnoucí garnitury zůstává ve hře, je devětapadesátiletý viceprezident Chu Ťin-tchao, zástupce nové nastupující generace.

Volby do ústředního výboru budou zítra. Jeho nová zástupci pak vyberou členy nejvyššího orgánu Politbira. Plní se tak všeobecná očekávání, že právě Chu Ťin-tchao vystřídá odcházejícího 76letý Ťiang-Ce mina, a to nejen v čele Komunistické strany, ale i příští rok v prezidentském úřadě.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme