Bývalý šéf slovenské policie Gašpar byl zadržen kvůli korupci. Fico postup kriminalistů kritizoval

Elitní jednotka slovenských kriminalistů NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara a dalšího někdejšího předního policistu, podle portálu Aktuality.sk je důvodem korupce. Gašpar je v první desítce kandidátní listiny sociálních demokratů (Směr-SD) pro zářijové předčasné volby. Předseda nyní nejpopulárnějšího Směru-SD Robert Fico postup NAKA kritizoval.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibor Gašpar

Tibor Gašpar | Zdroj: Profimedia

V čele slovenské policie stál Gašpar v době dřívějšího vládnutí Směru-SD. Na funkci policejního šéfa rezignoval v roce 2018 po tlaku části politiků a veřejnosti, která po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovala na demonstracích jeho odchod z vedení policie.

‚Stíhání bývalého ředitele NAKA nebylo zákonné.‘ Prokuratura zrušila obvinění exšéfa elitní policie

Číst článek

Gašpar čelí stíhání i v jiné kauze, která souvisí s podezřením ze zneužívání policie. Naopak loni generální prokuratura zrušila Gašparovo obvinění ohledně možného zneužití policie například proti někdejšímu prezidentovi Andreji Kiskovi; v této kauze prokuratura zastavila stíhání také Fica, někdejšího ministra vnitra za Směr-SD Roberta Kaliňáka a jednoho podnikatele.

Zadržení Gašpara označil Fico za projev drzosti a zoufalství NAKA a elitní složky prokuratury. Podle něj k takovému útoku na nejsilnější opoziční stranu šest týdnů před volbami neexistuje žádný jiný důvod než kromě jiného poškození Směru-SD.

Fico dlouhodobě zpochybňuje stíhání řady lidí z doby jeho předchozího vládnutí. Po posledních volbách z konce února 2020, po kterých Směr-SD odešel do opozice, policie na Slovensku začala v různých kauzách stíhat například více někdejších představitelů různých institucí. Někteří z nich už byli odsouzeni nebo spolupracují s kriminalisty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme