Tisíc důchodců stávkovalo v Římě kvůli penzím i novým daním

V Itálii odpoledne proběhla tříhodinová stávka proti některým opatřením protikrizového balíčku vlády Maria Montiho. V Římě se u parlamentu sešla demonstrace, na které měli promluvit předáci tří hlavních odborových centrál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci v sobotu protestovali i v portugalském Lisabonu (ilustrační foto)

Důchodci v sobotu protestovali i v portugalském Lisabonu (ilustrační foto)

Na protestu se sešlo asi 1000 lidí, převážně důchodců. Ti tvrdí, že nemají jiný způsob jak vládě říct, že jim důchod stačí sotva na živobytí a na nové daně z plánovaného protikrizového balíku už jim nezbude.

Demonstrantům kazil jejich protest déšť, policie jim navíc vyhradila jen velmi malý prostor. Protestující mávali vlajkami čtyř pořádajících odborových centrál a také transparenty protestující proti luxusu italských politiků v době krize.

ČTĚTE TAKÉ: Italské odbory budou stávkovat proti úsporám i reformě důchodů

Ulice a náměstí v okolí vládních paláců jsou uzavřeny, roste totiž obava z násilných demonstrací. Protest před Poslaneckou sněmovnou bude zřejmě trvat až do středy.

Nová vláda Maria Montiho se rozhodla především zvýšit daně a hledat úspory. Chce tak zachránit předluženou zemi před bankrotem. Úsporný balíček protikrizových opatření se ale Italům nelíbí.

Odbory považují chystaná opatření za nespravedlivá zejména vůči důchodcům a lidem s nízkými příjmy. Nesouhlasí s prodloužením důchodového věku téměř o sedm let a se zrušením navýšení nízkých důchodů o inflaci.

Generální stávku však vyhlásily pouze na tři hodiny na konci pracovní směny, aby život běžných Italů zkomplikovaly co nejméně. Zastavila se proto jen městská hromadná doprava.

Vědunka Lunardi, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme