Tisíc soudců ve Varšavě. Kritizují snahu vlády podřídit justici politikům

Polští soudci se brání snaze vlády podřídit si justici. Do Varšavy jich na mimořádný kongres přijelo víc než tisíc. Setkání označili za snahu bránit polské soudnictví před útoky konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost. Viní ji z toho, že zablokovala Ústavní soud svou vytrvalou snahou prosadit do něj vlastní lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace ve Varšavě. Protest svolala polská opozice, podle níž vládnoucí strana Právo a spravedlnost ohrožuje postavení Polska v Evropské unii | Foto: Vít Pohanka

„Osud ústavního soudu je lakmusovým papírkem stavu naší země,“ varovala profesorka Malgorzata Gersdorfová, bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu.

Vládní strana Právo a spravedlnost chce do Ústavního soudu prosadit sobě blízké soudce a změnila pravidla pro jeho fungování. Opozice tvrdí, že při tom porušuje ústavu. Vláda a Ústavní soud vzájemně ignorují svá rozhodnutí a patová situace pokračuje už deset měsíců.

Polská vláda si přitom sama oficiálně vyžádala stanovisko Rady Evropy. Její kroky takzvaná Benátská komise odborníků na ústavní právo označila za ohrožení základních principů nezávislé soudní moci, stejně jako Evropská komise nebo americký prezident Obama.

Polská vláda takovou kritiku ze zahraničí označuje za vměšování do vnitřních záležitostí Polska.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme