Finsko 2:2 Slovensko

Tisíce amerických vojáků opustí japonský ostrov Okinawa

Američané se stáhnou z japonského ostrova Okinawa. Přes čtyři tisíce vojáků má být v nejbližší době přemístěno na tichomořský ostrov Guam. Odsun části amerických jednotek má zlepšit vzájemné vztahy obou zemí a zlepšit život v okolí dlouhodobě uzavřené vojenské oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tiše a důstojně se loučí američtí vojáci na palubě válečné lodi USS Bataan s domovem a svými rodinami na břehu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

O přesunu amerických jednotek z ostrova Okinawa jedná Japonsko se Spojenými státy už více než šest let. Japonci žádají návrat pěti zařízení kontrolovaných Američany. Zdůvodňují to stížnostmi tamních obyvatel, kteří tvrdí, že v okolí okinawské základny je vyšší kriminalita a znečištění.

Okinawští proti americké vojenské přítomnosti pravidelně protestují. Stěžují si i na to, že uzavřené vojenské oblasti brzdí hospodářský rozvoj ostrova.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odchodu amerických vojáků z Okinawy informovala asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

S přesunem vojenských sil Pentagon souhlasil v rámci snižování výdajů na armádu a budování nových pozic v asijsko-pacifické oblasti.

Japonsko nedisponuje od druhé světové války armádou ani zbraněmi, v případě napadení bezpečnost zajišťují američtí vojáci. V Japonsku jich působí přes 47 tisíc.

Igor Maňour, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme