Tisíce Basků požadovaly amnestii pro vězněné členy teroristické organizace ETA

Zhruba sto tisíc Basků pochodovalo ve Španělsku na podporu vězněných členů teroristické organizace ETA. Pod heslem „lidská práva, dohoda a mír“ zaplnili včera večer demonstranti centrum Bilbaa. Protesty svolaly všechny baskické nacionalistické strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace Basků v Bilbau na podporu vězněných členů organizace ETA. „Lidská práva, mírové řešení,“ píše se na transparentu | Zdroj: Reuters

I když měla být tato demonstrace tichá, a jen proto ji soud povolil, nakonec bylo v ulicích Bilbaa slyšet výkřiky žádající amnestii pro vězněné členy ETA, a davy křičeli i jiná slova podpory členům teroristické organizace.

Desetitisíce demonstrantů, mezi nimi i nacionalističtí politici, nesly transparenty výlučně v baskičtině.

Kromě podpory vězňům ETA se během demonstrace skandovalo i za nezávislost baskického regionu. Nesouhlas vyjadřovali Baskové i s postupem centrální vlády v Madridu v takzvaném mírovém procesu, který má směřovat k rozpuštění ozbrojené separatistické organizace ETA.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme