Tisíce Bulharů protestují v Sofii proti politice vlády a tíživé situaci v zemi

Bulhaři zahájili mohutnou celostátní demonstraci. Jsou nespokojení s politikou vlády a šířící se chudobou. V Sofii, Plovdivu, Varně, Blagoevgradu a dalších městech se očekává účast až 200 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharsko: Protesty proti korupci a chudobě v Sofii | Zdroj: Reuters

V Sofii se protestující sešli před budovou parlamentu. Podle zpravodaje Českého rozhlasu vykřikovali „ mafie, mafie“, na některých tričkách se objevil nápis, požadující zatčení premiéra Bojka Borisova.

Protest je zaměřený také proti bankám, jejich půjčkám a úrokům. Demonstranti vyzývají guvernéra centrální banky Ivana Iskrova aby odstoupil. Adresátem skandování byl znovu i ČEZ, protože se nadále demonstruje proti energetické mafii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze Sofie se před polednem přihlásil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek

Držela se také minuta ticha za dva lidi, kteří se v minulých dnech pokusili ve Varně a ve Velikém Tarnovu upálit. K davu se připojil i prezident Rosen Plevnelijev. Jeho krátký projev ale demonstranti vypískali.

Skladba demonstrantů je pestrá, často jde o mladé nezaměstnané a nekvalifikované lidi, najdou se mezi nimi ale i lidé s akademickým vzděláním a také důchodci.

Mladí lidé chtějí především obecnější věci jako například změnu Ústavy, svolání velkého národního shromáždění nebo 50 procentní zastoupení občanského sektoru ve všech státních institucích. Starší lidé jsou konkrétnější, jde jim hlavně o příliš vysoké výdaje na živobytí.

Objevují se také protesty proti konkrétním politikům. Zpravodaj Českého rozhlasu upozornil na transparent s nápisem „I have a Dream“ s vyobrazením odstupujícího premiéra v poutech. Objevil se i transparent s nápisem „Balkáne probuď se.“

Igor Maňour, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme