Tisíce Chorvatů v Záhřebu demonstrovaly proti vládě

V centru Záhřebu se znovu demonstrovalo. Tisíce lidí, hlavně válečných veteránů, se sešly z podnětu pátečního rozhodnutí Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, který poslal na dlouhé roky do vězení dva bývalé chorvatské generály. Tentokrát ale vyjadřovali nespokojenost hlavně se současnou chorvatskou vládou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Záhřebu ochromila obrovská demonstrace na podporu generála Anteho Gotoviny | Foto: AFP

Na centrálním záhřebském náměstí se sešlo přes deset tisíc lidí. Svůj hněv a kritiku nemířili již na adresu haagského soudu, ale na současnou vládu i bývalé chorvatské politiky, které označovali za zrádce.

Organizátoři, různá sdružení veteránů z celé země, vyzvali vládu, aby odstoupila.

Ostřejší byl protest proti Evropské unii. Skupina mladíků strhla z velkého stožáru vlajku Evropské unie, roztrhala ji, dupala na ni a plivala.

Dav žádal i přerušení přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Celá demonstrace trvala dvě a půl hodiny, účastníci se nakonec rozešli v pokoji.

Pro Chorvaty je Gotovina hrdinou

Pro Chorvaty je Gotovina, kterému v pátek mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii vyměřil trest 24 let vězení, národní hrdina, který se v roce 1995 při akci Oluja vyznamenal v národně-osvobozeneckém boji proti srbské agresi. Ante Gotovina byl podle soudu jako velitel operace odpovědný za jednání chorvatských vojáků, kteří při osvobozování chorvatské oblasti Krajina u hranic s Bosnou a Hercegovinou plenili vesnice a jejich srbské obyvatele vyháněli z Chorvatska.

Armáda při operaci zabila přes tři sta lidí a na 200 tisíc Srbů vyhnala z domovů. Gotovina podle soudu s počínáním vojáků nejen souhlasil, ale také mu nezabránil.

Vláda tvrdí, že udělala vše, co mohla. Prezident Ivo Josipovič i premiérka Jadranka Kosorová jen vyjádřili šok z haagského verdiktu a zděšení nad ostrostí tohoto rozsudku.

Gregor Martin Papucsek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme