Tisíce demonstrantů v Egyptě opět požadují novou vládu a změny v ústavě

Do egyptských ulic znovu vyšli stoupenci opozice, aby požadovali pád vlády a změny v nedávno přijaté ústavě. Účast na demonstracích je poněkud slabší a násilí minulého víkendu se zatím neopakuje. Přispělo k tomu i prohlášení opozice, že je za určitých podmínek ochotná k dialogu s prezidentem Muhammadem Mursím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané opět protestují proti Mursímu na káhirském náměstí Tahrír

Egypťané opět protestují proti Mursímu na káhirském náměstí Tahrír | Zdroj: Reuters

V Káhiře a dalších egyptských městech jako Alexandrie nebo Port Saíd poklidně protestují skupiny několika stovek až tisíců lidí. Příčinou slabší účasti je zřejmě špatné počasí. V Káhiře totiž výjimečně pršelo.

Hlavní centrum odporu se soustředilo před prezidentský palác v Káhiře. Příslušníci opozičních skupin a stran postavili přímo před budovou tribunu, ze které jednotliví řečníci seznamují své stoupence s politickými požadavky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Štěpán Macháček sleduje situaci v Egyptě

Zatímco prezident je k podobným projevům nesouhlasu poměrně tolerantní, vůči opozičním požadavkům zůstává neústupný.

Liberální opozice v čele s aktivistou Muhammadem Baradejem podmiňuje případný dialog s vládním Muslimským bratrstvem splněním dvou klíčových požadavků, tedy revizí ústavy a vytvořením nové vlády národní jednoty.

Násilnosti v Egyptě si za posledních devět dní vyžádaly skoro 60 mrtvých. Desítky z nich zemřely o víkendu v Port Saídu, kde vypukly nepokoje po vynesení rozsudku smrti nad fotbalovými výtržníky.

Masakr, při kterém bylo přesně před rokem zabito přes 70 fotbalových fanoušků, si dnes na trávníku stadionu v Port Saídu připomněly tisíce lidí a pomodlily se za oběti.

Stížnosti na sexuální zneužívání

Často zmiňovaným tématem je sexuální obtěžování a násilí na ženách, ke kterému během demonstrací už delší dobu dochází.

Mladí Egypťané by neměli podle konzervativních náboženských představ sexuálně žít, skupinky frustrovaných mladíků z káhirských slumů a předměstí proto poměrně často zneužívají tlačenic na otevřeném prostranství.

Občanská iniciativa se rozhodla ženy na náměstích chránit a vytvořila hlídky, které mají za úkol monitorovat situaci a případně pomáhat napadeným.

Přese všechno zůstává v Egyptě i nadále bezpečno pro evropské turisty. Ti ostatně míří zejména do přímořských letovisek.

Štěpán Macháček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme