Tisíce Egypťanů žádají v ulicích odchod vojenské vlády

Egyptská policie slzným plynem zasáhla proti pochodu v Káhiře, svolanému kvůli násilnostem na fotbalovém stadionu. Egyptští aktivisté viní bezpečnostní síly, že násilí v Port Saídu nedokázaly zastavit. Tisícihlavý dav zamířil k ministerstvu vnitra, kde provolával hesla proti vojenské vládě a policii a podle svědků házel na přítomnou pořádkovou policii kameny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant s egyptskou vlajkou během střetů s policií u ministerstva vnitra v Káhiře

Demonstrant s egyptskou vlajkou během střetů s policií u ministerstva vnitra v Káhiře | Zdroj: ČTK

Počet obětí včerejší bitky na fotbalovém stadionu v Port Saídu stoupl na 79. V nemocnicích navíc leží několik zraněných v kritickém stavu.

Zatímco vojenská vláda vyhlásila třídenní státní smutek, v zemi sílí spekulace, že násilnosti na fotbalovém stadionu v Port Saídu byly úmyslně vyprovokovány příslušníky bývalého Mubarakova režimu a útok byl předem plánovaný.

Podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anny Janků o tom existují jasné důkazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Egyptě přiblížila v Ozvěnách dne tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků

„Svážely se autobusy, které byly plné mladých lidí oblečených do triček s heslem portsaídského klubu Al Masrí, policie jim otevřela bránu a vůbec nezasahovala. Takže je to opravdu jasné. V historii Egypta se ještě vůbec nestalo, aby při sportovním utkání byli mrtví,“ uvedla Janků v Ozvěnách dne.

Situace v Egyptě je po středeční tragédii velmi vyhrocená. „Tak jak Egypťané byli rozdělení, dneska jsou zase jednotní. A jejich hlavní požadavek je, aby Nejvyšší vojenská rada odstoupila a přenechala vláda civilnímu orgánu. Je požadováno odstoupení ministra vnitra, předsedy vlády. Jsou velké demonstrace v celém Egyptě, v Káhiře speciálně.“

Nemyslím si, že masakr v Port Saídu souvisel s fotbalem, říká kouč Soukup

Číst článek

Janků současně připomněla, že k nedávnému zrušení výjimečného stavu v zemi došlo s výhradou, že v případě výtržností a násilností bude znovu uplatněn. „A tohle to mělo být jako důkaz, že výtržnosti a násilnosti pokračují, a tím pádem by výjimečný stav byl znovu obnoven. Ale zdá se, že se přepočítali,“ poznamenala naše spolupracovnice v Káhiře.

Po středečním masakru na fotbalovém stadionu v Port Saídu bylo rozpuštěno vedení egyptského fotbalového svazu a jeho členy čeká vyšetřování. Podle premiéra Gansúrího jsou funkcionáři za událost zodpovědní. Vojenský režim slibuje, že vše vyšetří a pachatele potrestá. S žádným vyšetřováním se ale dosud nezačalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdá se, že násilí na egyptském stadionu má hlubší kořeny. Reportáž Martina Dorazína ze zahraniční redakce

Odpovědnost za řádění fanoušků vítězného týmu Al Masrí padá podle převažujícího mínění na hlavy policistů, jejichž morálka po loňské revoluci značně upadla. Někteří za tím vidí víc - jako například bývalý hráč káhirského týmu Hani Seddik:

„Myslím, že to celé mohlo být naplánované, že existoval scénář násilí, které mělo vypuknout po zápase bez ohledu na to, kdo vyhraje. A stalo se tak po vítězství klubu Al Masrí, který porazil tým Al Ahlí po 48 letech. Nevidím důvod pro to, aby se fanoušci Al Masrí po takovém úspěchu rozhodli k vražedným útokům na hráče a příznivce svého soupeře. Na televizních záběrech je dobře patrné, že bezpečnostní jednotky byly zcela nečinné.“

Podobný názor má i Muslimské bratrstvo, které je po nedávných volbách nejsilnější politickou silou v zemi. Bratrstvo obvinilo současné vojenské vedení země, že se snaží vyvolávat v zemi chaos.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme