Tisíce Islanďanů demonstrovaly za odstoupení premiéra kvůli panamským dokumentům

Aféra Panama Papers od neděle otřásá politikou v řadě zemí. Kvůli úniku informací o využívání daňových rájů islandským premiérem vyšlo do ulic Reykjavíku tisíce demonstrantů. Opozice požaduje, aby premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson podal demisi, a chystá hlasování o nedůvěře vládě. Samotný premiér rezignaci odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson | Zdroj: Reuters

Premiér ztratil věrohodnost, mají jasno účastníci masového protestu před budovou islandského parlamentu.

Na demonstraci se podle odhadů islandské policie sešlo asi deset tisíc lidí. Policie uvedla, že tak velké protesty na Islandu, který má zhruba 330 tisíc obyvatel, ještě nikdy neviděla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Islanďané žádají odstoupení premiéra kvůli panamským dokumentům. Podrobnosti přidává Štěpán Sedláček

Z takzvaných panamských dokumentů vyplynulo, že společnost Mossack Fonseca měla v roce 2007 Gunnlaugssonovi a jeho manželce Anně Pálsdóttirové koupit na Britských Panenských ostrovech firmu Wintris.

Když se Gunnlaugsson stal o dva roky později poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. Osm měsíců na to podíl prodal manželce za jeden dolar, těsně předtím, než vstoupil v platnost zákon, podle kterého by se dostal do střetu zájmů.

Společnost Wintris měla investiční podíl ve třech islandských bankách, které zbankrotovaly kvůli následkům finanční krize, a má u nich pohledávky za více než čtyři miliony dolarů.

Tisíce Islanďanů demonstrovaly v Rejkjavíku za odstoupení premiéra | Foto: Reuters

Když se v roce 2013 Gunnlaugsson stal islandským premiérem, v čele středopravicového kabinetu s těmito bankami vedl jednání, která mohla ovlivnit hodnoty dluhopisů držených firmou Wintris.

Podle serveru BBC News se 41letý politik bránil tlaku zahraničních věřitelů na plnou výplatu jejich vkladů. Kdyby byli zahraniční věřitelé vyplaceni, mohlo to mít negativní dopad na uvedené islandské banky i na hodnotu dluhopisů držených právě firmou Wintris.

Premiér střet zájmů odmítá, rezignovat nehodlá

Když se novináři Gunnlaugssona na dotyčnou společnost ptali, její existenci připustil. Daňové úniky i střet zájmů ale islandský premiér popírá. Informace uniklé z panamské právní kanceláře Mossack Fonseca podle něj nepřinesly nic nového.

„Rozhodně neodstoupím. Moje žena vždy platila daně. Také se vyhnula střetu zájmů, jelikož neinvestovala do islandských firem po dobu, co jsem v politice. V poslední řadě nerezignuji proto, že jsem, jak je vidět, vždy kladl na první místo zájem islandského lidu, i když to bylo nevýhodné pro moji rodinu," řekl islandský premiér agentuře Reuters a dodal, že jeho koaliční vláda se bude dál snažit zlepšovat islandskou ekonomiku.

Islandská vláda je nyní v nelehké situaci, protože vlastnictví offshoreových firem přiznali i další její členové, včetně ministra financí Bjarniho Benediktssona. Opoziční strany chtějí vyvolat v parlamentu hlasování o nedůvěře, vzhledem k tomu, že koalice má v parlamentu 38 z 63 křesel, však jejich snaha nemá velkou šanci na úspěch.

Únik informací o fungování firem v daňových rájích | Foto: ČTK

ČRo, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme