Tisíce Islanďanů jsou ochotny ubytovat syrské uprchlíky ve svých domovech

Tisíce syrských uprchlíků by mohly najít nový domov na Islandu. Tamní vláda sice nabídla azyl jen 50 z nich. Sami obyvatelé ostrova ale ukázali mnohem větší solidaritu s běženci. Nabídli jim symbolicky ubytování ve svých domech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makedonská policie rezignovala a pustila migranty přes hranice | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Na facebookovou výzvu známé islandské spisovatelky se za necelé dva dny přihlásilo 12 tisíc Islanďanů ochotných uprchlíky přijmout.

Výzva je odezvou na nedělní rozhlasovou debatu, v níž islandská ministryně sociálních věcí reagovala na dotaz, jestli se Island může postarat o více než 50 lidí. Celou zemi okamžitě zaplavila obrovská vlna solidarity.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlně solidarity Islanďanů s uprchlíky mluvila tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Dagsson-Waldhauserová

„Reagují tam třeba samotné matky s dětmi, že by si vzaly na výchovu i další děti, nebo homosexuální páry. Lidé nabízejí třeba ubytování na svých chatách nebo volné hotelové pokoje. Všichni jsou neskutečně solidární a nabízejí pomoc,“ popisuje tamní spolupracovnice ČRo Pavla Dagsson-Waldhauserová.

Symbolickou nabídku Islanďanů si vysvětluje tím, že Island je ostrovní stát izolovaný uprostřed Atlantského oceánu, a jeho obyvatelé jsou tak zvyklí si v dobách špatného počasí anebo nouze navzájem pomáhat.

„Už od malička je to v nich zakořeněné, že lidé musí být soudržní a musí si pomáhat. Také tam mají velká prostranství, krásnou přírodu a samozřejmě práce se najde pro každého,“ vysvětluje spolupracovnice ČRo na Islandu.

mta, Pavla Dagsson Waldhauserová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme