Tisíce Izraelců protestují v Tel Avivu proti odchodu z osad v Gaze

Do zahájení likvidace židovských osad v pásmu Gazy a na severu západního břehu Jordánu zbývá už jen několik dní. Vlastní evakuace je sice naplánována až na příští středu, ale s likvidací se začne už v neděli. V Tel Avivu jsou dnes poslední velké protesty proti stahování Izraele z pásma Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpůrci odchodu z osad | Zdroj: ČTK

Přímo na náměstí Ichaka Rabina je sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev. Ten z místa hlásí, že v davu převládá oranžová barva, tedy barva protestu.

Na náměstí proudí další a další stovky demonstrantů. Je tam také zhruba 2 000 policistů a vojáků, avšak nedaleko jsou připraveni další, takže Tel Aviv nyní připomíná obležené město.

Na 70 000 lidí se ve středu zúčastnilo protestních modliteb u Zdi nářků v Jeruzalémě. Byli tam i tři bývalí hlavní rabíni státu Izrael. Rabíni, kteří jsou ve funkcích, jsou státními zaměstnanci, a proto se oficiálně nesmí zapojit do protestů.

Přestože plán izraelského premiéra Ariela Šarona na likvidaci židovských osad v pásmu Gazy podporuje většina obyvatel židovského státu, ovzduší kolem evakuace osad se stále vyostřuje. Příslušné bezpečnostní složky zvýšily osobní ochranu Ariela Šarona na nejvyšší možnou míru. Doporučily mu, aby omezil svůj pohyb na veřejnosti a pokud možno, aby nevycházel ze svého úřadu.

Milan Kopp, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme