Tisíce izraelských vojáků operují na jihu Libanonu, zemi opouštějí cizinci

Deset dní trvají boje mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh. Tisíce izraelských vojáků už operují na jihu Libanonu. Oznámila to izraelská média. Vojenské Letectvo obnovilo nálety na jižní předměstí Bejrútu. V Izraeli zahynulo od začátku konfliktu 30 lidí, v Libanonu desetkrát tolik, převážně civilistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

palba izraelských houfnic

palba izraelských houfnic | Zdroj: ČTK

Podle velitele pozemních sil bude omezená operace pokračovat. Náčelník generálního štábu izraelské armády varoval před dlouhotrvající válkou, ale dodal, že hlavní je ochrana Izraele a jeho bezpečnosti. Podle něho Izrael oslabil schopnosti Hizballáhu.

Televize Al-Džazíra odvysílala rozhovor s generálním tajemníkem šíitského hnutí šejchem Hasanem Nasralláhem a vyvrátila tak dohady o jeho možné smrti při bombardování údajného krytu v bejrútské čtvrti Burdž Barádžina. před dvěma dny.

Nejméně jeden izraelský voják přišel o život a další tři utrpěli zranění při srážce dvou armádních vrtulníků. Informuje o tom agentura Reuters. Stroje typu Apache se srazily asi 10 kilometrů od hranice s Libanonem. Už předtím zahynuli při ostřelování izraelského území dva vojáci. Ozbrojenci Hizballáhu vypálili na 26 raket. Izrael bombardoval Libanon z letadel i lodí. Hlavním cílem je už delší dobu jižní část Bejrútu, kde údajně sídlí mocenská základna Hizballáhu.

Prchají i cizinci

České ministerstvo zahraničí znovu vyzvalo Čechy, kteří ještě neodjeli z Libanonu, aby tak co nejrychleji učinili. Jedná se zhruba o 30 lidí. Na cestě z Libanonu do Česka je zhruba 30 Čechů a Slováků. Sedm Čechů připlulo ve středu řeckou vojenskou lodí z Bejrútu na Kypr a dnes mají přiletět do Prahy.

Další skupina prchá z oblasti s rumunským konvojem do syrského Damašku a několik Čechů a Slováků cestuje na palubě dánské lodi na Kypr. V Libanonu zůstává asi 30 Čechů. Ministerstvo zahraničí rozhodlo, že libanonské vládě přispěje na humanitární pomoc částkou ve výši pět milionů korun.

Na letiště Baltimore ve Spojených státech dorazili první američtí občané, kteří uprchli z Libanonu. Po počátečním váhání se tak naplno rozjela také evakuace Američanů z ohniska konfliktu na Blízkém východě.

Zatím Libanon opustilo na 2 a půl tisíce amerických občanů, ale jen dnes by měly americké lodě přepravit do bezpečí další 3 tisíce lidí. Velká část z nich je libanonského původu. Na přepravě se podílí výsadkové lodě a vojáci americké námořní pěchoty, kteří tak do Libanonu vstoupili poprvé od roku 1983, kdy na jejich ubikace spáchali masový atentát islámští extrémisté.

Úřady odhadují, že na 15 tisíc amerických občanů bude chtít nadále v Libanonu zůstat. Americké velvyslanectví v Bejrútu pro ně pro každý případ zřídilo informační rozhlasovou stanici.

Boje v pásmu Gazy

Pět Palestinců včetně dvou dětí zahynulo při izraelském útoku na dům v Gaze. Oběti jsou patrně z jedné rodiny muslimského aktivisty z Hamasu. Jejich dům byl v oblasti, ve které v posledních týdnech armáda hledá tajné tunely a úkryty se zbraněmi. Izrael se také po třech dnech stáhl z uprchlického tábora Maghází v pásmu Gazy.

Za tu dobu zahynulo 15 palestinských ozbrojenců i civilistů. Vojáci se ale podle agentury Reuters jen přeskupili a možná se pokusí vpadnout do dalšího uprchlického tábora Barajdž, který platí za baštu radikálů z Hamasu. Izraelská armáda hlídá i jižní hranice pásma Gazy - zřejmě proto, aby zabránila převezení uneseného vojáka do Egypta.

Milan Kopp, Alexandr Pícha, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme