Tisíce lidí demonstrovaly v Moskvě proti politickým represím a za propuštění politických vězňů

V Moskvě opozice a obránci lidských práv uspořádali mítink Za svobodné Rusko bez represí a útlaku. Známé osobnosti na něm vyzvaly vládu k zastavení pronásledování a propuštění politických vězňů, včetně ukrajinského režiséra Olega Sencova, který už 28 dní drží protestní hladovku.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nenechají ho zemřít, ale mohou ho násilně krmit nebo zavřít na psychiatrii. Od hladovky ho odrazovat nebudu. Vím, že je neústupný a své rozhodnutí nezmění,“ říká Sencovův spoluvězeň Aleksandr Kolčenko. | Foto: Paul Zinken/dpa | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Pryč s režimem čekistů!“ volal z pódia organizátor povoleného protestního mítinku, známý obránce lidských práv Lev Ponomarjov a vyzval šéfa Federální bezpečnostní služby FSB Alexandra Bortnikova k odstoupení.

Světlana Gannuškinová, oceněná za obranu občanských práv mimo jiné i v Česku, upozornila, že ruský režim hrubě a masově porušuje vlastní zákony.

Světlana Gannuškinová Českému rozhlasu řekla, že svým vystoupením chce vyburcovat národ, aby pochopil, že represe se mohou dotknout každého, nejen opozičních aktivistů. Na třídě akademika Sacharova se ale v deštivém a chladném počasí sešlo jen několik tisíc lidí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme