Tisíce lidí doprovodilo předsedu katalánské autonomní vlády k soudu

Předseda katalánské autonomní vlády Artur Mas vypovídal před soudem v Barceloně. Státní zastupitelství ho viní ze čtyř deliktů. Vše v souvislosti s nedávným referendem o nezávislosti Katalánska, které bylo i přes zákaz Ústavního soudu. Tisíce Katalánců, kteří volají po samostatnosti regionu, přišly předsedu vlády podpořit do ulic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Artur Mas opouští soud v Barceloně

Artur Mas opouští soud v Barceloně | Zdroj: Reuters

Prokuratura obviňuje Artura Mase z uzurpace funkcí, zneužití svého postavení, neposlušnosti a plýtvání veřejných peněz. To vše v souvislosti s uspořádáním referenda, které se uskutečnilo vloni v listopadu.

Před soudem nestál pouze Mas, ale také dvě vládní političky – bývalá viceprezidentka katalánské vlády Joana Ortegová a předsedkyně školského odboru Irene Rigauová. Nerespektovali rozhodnutí Ústavního soudu a iniciovali hlasování referenda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda katalánské autonomní vlády a stoupenec nezávislosti regionu byl kvůli nedávnému referendu před soudem. Více od Lubicy Zlochové

Před soudní budovou to dnes vypadalo jako na demonstraci. Lidé zpívali katalánskou hymnu, mávali katalánskými vlajkami, skandovali za nezávislost a provolávali slávu Masovi.

Předseda katalánské autonomní vlády vystoupil s projevem asi 200 metrů od budovy soudu.

Ke stání ho pak doprovodili političtí kolegové, 400 starostů katalánských lokalit a tisíce občanů. Po boku Mase stála manželka Helena Rakosniková, která má český původ.

Předsedu katalánské autonomní vlády Artura Mase přišly do ulic podpořit tisíce Katalánců | Foto: Reuters

Obviněný Mas se ještě před vchodem do soudní budovy otočil a dav pozdravil čtyřmi zvednutými prsty (symbol čtyř pruhů na katalánské vlajce – pozn. red.).

Neoficiálního referenda o nezávislosti Katalánska se loni účastnilo 2,3 milionu z přibližně 5,4 milionu lidí oprávněných hlasovat. Pro samostatný stát se vyslovily čtyři pětiny hlasujících.

Mas začal po hlasování naléhat na španělskou vládu, aby Kataláncům dala možnost hlasovat v legálním referendu, což kabinet podle očekávání odmítl.

Katalánsko | Foto: Český rozhlas

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme