Tisíce lidí protestovaly v Moskvě proti falšování voleb

Tisíce stoupenců ruské liberální opozice protestovaly v centru Moskvy proti výsledkům víkendových parlamentních voleb. V nich jednoznačně zvítězila vládní strana Jednotné Rusko, navzdory podstatnému úbytku hlasů proti minulému hlasování. Volební pozorovatelé i tentokrát upozornili na četné případy falšování a manipulací. To byl i důvod dnešní moskevské demonstrace. Přestože již skončila, kritici Kremlu stále zůstávají v ulicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci liberální opozice demonstrovaly v Moskvě proti výsledkům voleb, které považují za nelegitimní | Foto: ČTK/AP

Několik set lidí se vydalo centrem Moskvy k sídlu ústřední volební komise v Lubjance. Provolávali hesla 'Vraťte nám naše hlasy', 'Ostuda' nebo 'Putin pryč'.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktuálními informacemi z Ruska se ve večerních Ozvěnách dne přihlásila moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Další část demonstrantů zůstala v původním místě demonstrace, policie jim přehradila cestu. Těžkooděnci se je snaží z místa demonstrace vytlačit a shromáždění rozehnat.

Příznivci liberální opozice žádají vyšetření volebních manipulaci, o kterých přinesla svědectví řada nezávislých pozorovatelů na volebních okrscích.

Narušení volebních pravidel a také stranění úřadů vládnímu Jednotnému Rusku monitorovali také pozorovatelé z OBSE. Ruské úřady to ale odmítají. Prezident Dmitrij Medveděv tvrdí, že volby byly 'čestné, spravedlivé a demokratické'.

ČTĚTE TAKÉ: Ruské volby zřejmě provázely manipulace, tvrdí pozorovatelé

Kritika zaznívá i od strany Pravá věc nebo Jabloko. Přesto je Putinova pozice tradičně silná. Podle zpravodajky ČRo v Moskvě Lenky Kabrhelové je ale otázka, kam se Rusko posune po demonstracích. Lidé totiž nemají strach ze zásahu proti protestům a nebojí se vyjádřit svůj názor.

To potvrzují i ruská média. Podle online deníku Gazeta.ru se ruská 'sytá společnost poprvé po dlouhých letech probrala z apatie' a jde o 'začátek velkých a nepředvídatelných změn'.

V Moskvě také demonstrovalo prokremelské hnutí Mladá garda, shromáždili se i komunisté. Ti jsou ale s volbami spokojeni.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme