Tisíce lidí protestovaly v Německu proti stavbě bombardovací střelnice

Velikonoce nejsou v Německu jen dobou lidového veselí, ale taky tradičních mírových pochodů. Proti vzniku největší bombardovací střelnice v Německu na rozhraní Braniborska a Meklenburska-Předního Pomořanska se vydaly protestovat tisíce lidí. Občanské sdružení Freie Heide je v současnosti největší mírovou iniciativou v zemi našich západních sousedů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace | Foto: Josef Šmejkal

Na místě bývalého sovětského vojenského prostoru o rozloze 12.000 hektarů má vzniknout střelnice, kterou by využívala nejen německá Luftwaffe, ale také další letectva Severoatlantické aliance.

Právní tahanice kolem sporného projektu se vlečou už od roku 1992 a jejich konec je podle právníků v nedohlednu. Nejrůznější žaloby podávají jako na běžícím pásu obce, turistická zařízení v regionu i ochránci přírody.

Míroví aktivisté se těší podpoře zemských vlád Braniborska a Meklenburska-Předního Pomořanska, jakož i řady vlivných spolkových politiků. Vojáci přitom argumentují tím, že Luftwaffe potřebuje nutně výcvikový prostor, aby si udržela svou bojeschopnost.

Na takzvaném "bombodromu" se má navíc ročně uskutečnit jen 1700 cvičných letů, z toho 240 nočních. Letadla navíc nemají používat ostrou, nýbrž jen cvičnou munici, které po dopadu neexploduje. Armáda slibuje vytvoření nových pracovních míst a zvýšení kupní síly v regionu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme