Tisíce lidí ročně v Rusku zmizí. Pátrají po nich dobrovolníci s drony a letadlem

V Rusku ročně zmizí na 120 tisíc lidí, z toho až 20 tisíc dětí. Pátrání po nich je ale v největší zemi světa složité. Policejní síly na to nestačí, před sedmi lety proto vznikla organizace Liza Alert. Tito dobrovolníci působí už téměř jako profesionálové, protože mají k dispozici moderní techniku.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na lince organizace Liza Alert pracuje dnem i nocí směna tří dobrovolníků. Předseda moskevského pátracího oddílu Grigorij Sergejev dobrovolnickou organizaci před sedmi lety zakládal, protože zjistil, že stát je příliš těžkopádný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tisíce lidí ročně v Rusku zmizí. Pátrají po nich dobrovolníci s drony a letadlem. Natáčel moskevský zpravodaj Martin Dorazín

Třetí den od zmizení klesá podle Sergejevovy statistiky naděje na nalezení živého člověka o polovinu. Pátý den už je prakticky nulová. Pomineme-li zločin, zmizelí lidé umírají hlavně na podchlazení.

„Každý den v Rusku zmizí tolik lidí, že by se vešli na palubu jednoho letadla. Je to problém srovnatelný s množstvím obětí dopravních nehod. O zmizelých lidech ale nikdo nemluví. Policistů, kteří by se tím měli zabývat, je málo," říká Sergejev.

Ministerstvo pro mimořádné situace a policie z objektivních důvodů nemohu zaměstnávat tisíce specialistů na pátrání v lesích nebo ve městech, kteří by se týdny věnovali jenom jednomu případu. Pátrací oddíly dobrovolníků Liza Alert jsou připravené vyrazit do terénu prakticky okamžitě.

„V Bělgorodské oblasti se ztratily dvě děti ve věku 3,5 a 5 let, což je ten nejnebezpečnější věk, kdy se děti už umí pohybovat, ale nedokážou ještě vyhodnotit rizika. Našly klíče od branky a vydaly se dál. Nejprve se hned podíváme na mapu, abychom zjistili, kde v okolí je vodní plocha. Děti velmi často míří právě k vodě. Čtrnáct z patnácti zmizelých dětí se utopí. Toto oznámení jsme dostali včas a děti jsme předevčírem našli. O dvě až tři hodiny později by to tak dobře dopadnout nemuselo.“

Naďa, dobrovolnice organizace Liza Alert

„Za loňský rok bylo v celém Rusku 6089 oznámení. Ve skutečnosti jde ale o víc lidí, protože poměrně často se stává, že se ztratí dvě a více dětí najednou. Z těch šesti tisíc bylo loni tisíc dětí. Podařilo se nám najít 5200 lidí, dalších 800 se buď dál pohřešuje, nebo jsme je našli mrtvé," dodává Grigorij Sergejev.

Lidé se nejčastěji ztrácejí na konci léta a na začátku podzimu. V této době přijímají na horké lince Liza Alert desítky oznámení denně.

„Čím víc o nás lidé vědí, tím častěji se na nás obracejí. Špička připadá na konec srpna a trvá až do října. Loni jsme jen v Moskevské oblasti zaznamenali 39 oznámení denně. Šlo o lidi, kteří vyrazili do lesa a do druhého dne se nevrátili," popisuje zakladatel dobrovolnické organizace Sergejev.

„Nemůžeme ale vyslat 39 oddílů, proto musíme pečlivě vybírat. Nejprve řešíme ty snazší případy, které zaberou nejméně času, protože na těch složitých bychom mohli uváznout i týden," doplňuje.

Pátý den od zmizení je naděje na nalezení živého člověka prakticky nulová. | Foto: Organizace Liza Alert

V pátrání velmi pomáhá jednak kontakt s místními lidmi a také moderní technika. „Máme terénní auta, čluny i drony. Při hledání nejmenších dětí používáme i letadlo. Naši dobrovolníci se dvakrát ročně účastní velkého cvičení ve výcvikových zařízeních ministerstva pro mimořádné situace," vyjmenovává koordinátorka Jekatěrina Goginová.

„Nejsme policie, která případ po nějaké době odloží. Pátráme tak dlouho, dokud pohřešovaného nenajdeme. Nejdelší pátrání trvalo tři roky. Šlo o měsíční dítě, které unesli z dětské nemocnice. Matvěje jsme našli letos - živého a zdravého," dodává.

Na případy bez šťastného konce dobrovolníci z organizace Liza Alert vzpomínat nechtějí. I pro ně je to trauma.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme