Tisíce lidí se rozloučily s Thomasem Klestilem

Několik tisíc lidí včetně desítek hlav států a předních politiků z Rakouska i zahraničí se ve Vídni rozloučilo se zesnulým prezidentem Thomasem Klestilem. Největší státní pohřeb v poválečné historii alpské republiky, který ukončí čtyřdenní národní smutek, zahájila mše v katedrále svatého Štěpána. Dav truchlících se tam začal shromažďovat už ráno. Před 16. hodinou pak byla rakev s ostatky uložena do prezidentské hrobky na Centrálním hřbitově ve Vídni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohřeb Thomase Klestila | Zdroj: ČTK

Vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn při mši ocenil zásluhy Klestila o rozvoj státu a také připomněl, že prezident aktivně podporoval začlenění zemí střední a východní Evropy do Evropské unie.

Prezident je pohřbíván se všemi poctami, které patří významným státníkům. Přijely desítky hlav států a předních politiků z mnoha zemí. Americkou delegaci vede kalifornský guvernér a rakouský rodák Arnold Schwarzenegger, nechybějí ruský prezident Vladimir Putin či lichtenštejnský kníže Hans Adam II. Českou republiku zastupuje prezident Václav Klaus i jeho předchůdce Václav Havel, a také odstupující premiér Vladimír Špidla. Účast předních zahraničních politiků na pohřbu využije nový rakouský prezident Heinz Fischer, který se ujal funkce ve čtvrtek, ke schůzkám. Vpodvečer se má setkat s i premiérem Špidlou.

Pohřeb se koná za přísných bezpečnostních opatření. Pozornost kriminalistů se soustředí na dvě místa: vídeňskou katedrálu Stefansdom a letiště Schwechat. V kostele svatého Štěpána provedli ráno experti se speciálně cvičenými psy na hledání trhavin každý koutek. Celá metropole tak chtěnechtě žije touto smutnou událostí. Cesta k letišti je z bezpečnostních důvodů uzavřena a provoz se v poledne zastavil v centru Vídně. Prostranství před Stefansdomem zaplnily tisíce turistů.

Thomas Klestil zemřel v úterý na následky selhání životně důležitých orgánů. Do skončení druhého šestiletého funkčního období mu chyběly jen necelé dva dny.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme