Tisíce lidí stále okupují centrum Kyjeva. Protivládní protest ale ztrácí na síle a duchu

Jak dlouho ještě můžou protestovat a stanovat tisíce Ukrajinců v centru Kyjeva? To je zásadní otázka, na kterou dnes hledá odpověď ukrajinská veřejnost a opozice. Protivládní protesty se táhnou už šestý týden a míří do slepé uličky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v centru Kyjeva

Protestující v centru Kyjeva | Zdroj: Reuters

Takzvaný „euromajdan“ blokuje centrum Kyjeva od začátku prosince. Jak dlouho budou ještě na ulici stovky stanů a polní kuchyně, nikdo neví.

„V polovině prosince, když jsem tady byl, lídři ukrajinské opozice lidi prosili, ať vydrží do nového roku a pravoslavných Vánoc, které se slaví právě v těchto dnech, ale teď ten požadavek politici prodlužují,“ říká z kyjevského náměstí Nezávislosti zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je atmosféra v centru Kyjeva na konci pravoslavných Vánoc, shrnuje Petr Vavrouška

Nyní se zdá, že politici by si nejspíš přáli, aby lidé okupovali náměstí až do prezidentských voleb, které budou zřejmě za rok. Podle mnohých to není možné a svědčí pro to i fakt, že chuť a odvaha běžných Ukrajinců dobrovolně „živořit“ na ulici slábne.

Podle Vavroušky lze i pozorovat pokles aktivních demonstrantů na prostoru náměstí. Opozice omlouvá tuto situaci obdobím vánočních svátků, které ovšem v těchto dnech končí.

„Je na nich vidět, jak jsou už unavení,“ shrnuje Petr Vavrouška. Opozice opakuje pořád dokola stejná hesla, ale demonstranti nevidí žádný další vývoj. Na politické požadavky, jako byla demise vlády či předčasné volby, státní moc už asi reagovat nebude.

Opozice tak z posledních sil hledá nějakou motivaci, jak lidi v bivacích na náměstí udržet. Navíc to stojí hodně peněz, protože tisíce demonstrantů, kteří okupují náměstí Nezávislosti, dostávají zdarma jídlo, pití, naftu na topení či léky.

Přítomnost stanů a bivaků v centru Kyjeva také poměrně slušně komplikuje provoz města i dopravu v něm. Protestující navíc stále okupují budovu radnice, problémem se stává i odvoz odpadků či obměny mobilních toalet. Majitelé obchodů v centru i jeho sami obyvatelé si stěžují na trvalý hluk z pódia.

„Bude obtížné protest ukončit hlavně nenásilným způsobem, protože mnozí Ukrajinci s ním pořád spojují své naděje na lepší život na Ukrajině,“ domnívá se Petr Vavrouška.

Petr Vavrouška, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme