Houston se kvůli hurikánu Harvey potýká s rozsáhlými záplavami. Úřady zachránily přes tisíc lidí

Čtvrté nejlidnatější město Spojených států Houston je pod vodou. Houstonské úřady obdržely kvůli tropické bouři Harvey 6000 volání a zachránily více než 1000 lidí. Informoval o tom v neděli večer tamního času starosta texaského města Sylvester Turner.Mnozí ze zachráněných uvízli na střechách svých domů nebo v podkroví. Předpovědi meteorologů neslibují pro příštích 24 hodin další zeslabení bouře.

Houston (Aktualizováno: 6:14 28. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky hurikánu Harvey | Foto: Nick Oxford | Zdroj: Reuters

Houstonská policie a hasiči podle Turnera k 17:00 místního času (k půlnoci SELČ) obdrželi zhruba 6000 nouzových volání a více než tisícovku lidí zachránili. Starosta zatím potvrdil jedno úmrtí, a sice ženy, která v sobotu večer vystoupila ze svého automobilu, když vjela do zaplavené ulice.

Podle starosty Houstonu Sylvestera Turnera by vyhlášení evakuace před příchodem hurikánu vyvolalo chaos a dopravní zácpy. Lidem doporučil, aby v případě potřeby zavolali záchranáře. Do Houstonu z okolních států míří pomoc, guvernér povolal i americkou armádu a tři tisíce členů národní grady

Mimo provoz zůstávají dvě mezinárodní letiště, celý týden budou zavřené školy. Některá města také z bezpečnostních důvodů vyhlásila zákaz vycházení. Do postižených oblastí zamíří v úterý i americký prezident Donald Trump.

Turner řekl, že lidi uvázlé na střechách domů úřady hledají s pomocí 22 letounů, z nichž 16 poskytla pobřežní stráž. Kromě toho město nasadilo na záchranu 35 člunů a 93 nákladních automobilů.

Hurikán Harvey se změnil v tropickou bouři a vyžádal dvě oběti. Hrozí silné záplavy

Číst článek

Úřady lidem doporučují, aby vylezli na střechy a mávali prostěradly nebo ručníky, aby tak na sebe upozornili. Lidé nemají zůstávat v podkrovích.

Voda, kterou tropická bouře zaplavila čtvrté největší město USA, vyhnala na střechy svých domů nebo vyvýšená místa tisícovky lidí. Starosta přitom nenařídil evakuaci, což v neděli večer obhajoval s tím, že to bylo v zájmu bezpečnosti obyvatel.

Záplavy si mimo jiné vyžádaly zrušení všech komerčních letů na houstonském Mezinárodním letišti George Bushe.

Voda začala v Houstonu pronikat až do druhých pater budov a mnohé komunikace jsou neprůjezdné. Starosta města Sylvester Turner vyzval obyvatele, aby pokud možno nepoužívali automobily. Požádal rovněž, aby nevolali záchranáře, pokud nejsou v ohrožení života.

Šéf houstonských hasičů Samuel Pena uvedl, že jeho úřad od půlnoci místního času reagoval na více než 2500 nouzových volání a že další tisícovka volání stále čeká na vyřízení. Houston je s více než dvěma miliony obyvatel nejlidnatějším městem státu Texas.

Národní meteorologická služba (NWS) v neděli podle stanice BBC informovala o zprávách o pěti mrtvých v oblasti Houstonu v důsledku řádění živlu. Potvrzena však zatím byla pouze jedna z těchto obětí - žena, která utonula v autě zaplaveném náhlým přívalem velké vody. Obětí bouře Harvey se stal rovněž muž v okrese Aransas, který zemřel při požáru ve svém domě.

Meteorologové očekávají, že povodně v oblasti Houstonu se budou v příštích dnech zhoršovat a mohly by dosáhnout "historické" úrovně. "Rozsah a intenzita dešťových srážek překonává vše, co jsme dosud zažili," uvedla NWS.

Hurikán Harvey udeřil na texaskou pevninu v noci na sobotu SELČ prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou však zeslábl a ještě během soboty se z hurikánu druhé nejvyšší kategorie změnil v tropickou bouři.

ČTK, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme