Tisíce lidí v Barceloně žádaly propuštění katalánských politiků z vazby

Hlavní vlakové nádraží v Barceloně bylo ve středu večer kvůli velkému množství demonstrantů uzavřeno. Protestující zablokovali nástupiště i koleje a nesli transparenty s nápisy „Svobodu pro politické vězně“. Za propuštění katalánských exministrů, kteří jsou kvůli snahám o nezávislé Katalánsko od minulého týdne ve vazbě, se v podvečer sešlo několik tisíc lidí i před barcelonskou katedrálou.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v Barceloně | Zdroj: Reuters

Na nádraží Sants v Barceloně dorazili demonstranti už odpoledne a začali blokovat několik nástupišť vysokorychlostní železnice. Minimálně dva takové vlaky musely ukončit jízdu v dřívější zastávce. Na záběrech ze sociálních sítí je vidět vlak na nádraží Sants obklopen mladými lidmi, jak má na přední části nastříkané přeškrtnuté číslo 155.

To je číslo ústavního článku, na jehož základě Madrid koncem října převzal přímou správu Katalánska po vyhlášení nezávislosti tamním regionálním parlamentem.

Demonstraci na šestou hodinu večerní SEČ svolaly separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium Cultural. Jejich dva lídři jsou ve vazbě už od 16. října za to, že svolali zářijovou manifestaci proti razii španělské policie na úřadech katalánské vlády.

Lidé před katedrálou v Barceloně nesli transparenty s hesly „Svobodu pro politické vězně“ a volali „Puigdemont je náš prezident“, s odkazem na expremiéra Carlese Puigdemonta a vyhlášení nezávislé katalánské republiky.

Bouřlivý katalánský podzim. Od snu o nezávislosti k vystřízlivění v belgickém exilu

Číst článek

Někteří také skandovali „Vězení pro Mariana Rajoye“. Ten jako španělský premiér koncem října se souhlasem horní komory španělského parlamentu rozhodl o sesazení katalánské vlády a rozpuštění tamního parlamentu. Na 21. prosince vyhlásil v Katalánsku volby.

Demonstrující před barcelonskou katedrálou vypískali šéfa odborového svazu UGT v Katalánsku Camila Rose, když se chystal vystoupit s projevem. Jeho odborový svaz se totiž nepřipojil ke středeční generální stávce, kterou vyhlásila jedna konfederace odborů v Katalánsku.

Podobné demonstrace se konaly už odpoledne v centru Barcelony před sídlem katalánské vlády či v Gironě před tamní radnicí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme