Tisíce lidí v New Orleansu stále čekají na pomoc

Přesně před týdnem se z Mexického zálivu přihnal na americké jižní pobřeží hurikán Katrína. V New Orleansu jsou však stále tisíce lidí, kteří tam z různých důvodů zůstávají uvězněni a obklopeni páchnoucí vodou. Daleko víc uprchlíků z New Orleansu už ale dostává základní pomoc a jsou postupně letecky přepravováni do jiných amerických států. Rozčarování nad tím, že pomoc nepřišla dříve, přesto trvá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace obyvatel z New Orleans | Foto: AFP

Prezident George Bush byl ve zdevastované oblasti Mexického zálivu už v pátek. Mezitím se tam vystřídalo o víkendu několik členů jeho vlády. Delegace střídala delegaci, protože kritika, že Bílý dům nevěnoval pozornost následkům hurikánu, je slyšet ze všech stran.

Navíc je velké napětí mezi Bílým domem a guvernérkou Louisiany. Tamní úředníky velmi rozčílilo, že se Washington snaží svést část viny za pozdní a nedostatečnou pomoc New Orleansu na ně. Jsou spory o kompetence.

Z oblastí postižených hurikánem Katrina už byly evakuovány desetitisíce lidí. Ve státech sousedících s nejvíce zasaženými oblastmi Louisiany a Mississippi nastává krize, protože na tak velké množství uprchlíků nebyla krizová centra připravena. Stále pokračuje evakuace osob ze zaplavených ulic New Orleansu.

Někteří lidé se ale odmítají nechat odvézt a Národní garda ani záchranáři je nemohou evakuovat proti jejich vůli. Do New Orleansu se dostal fotoreportér časopisu Reflex Jan Šibík. Probíhající evakuaci Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu popsal takto:

"Když se podíváte na oblohu, tak vidíte velké množství vrtulníků. Ty ale teď nezachraňují jednotlivé lidi, ale vyhledávají je hlavně ve východní části New Orleans. Potom tam přijíždějí čluny, které lidi dopravují na suchá místa. Tam jsou většinou připraveny buď autobusy anebo je těmi vrtulníky dopraví na letiště a odkud autobusy odjíždějí pryč."

Bývalí američtí prezidenti George Bush starší a Bill Clinton oficiálně zahájili sbírku na pomoc lidem postiženým hurikánem Katrina. "V době nouze musí národ stát při sobě," řekl Bush starší v texaském městě Houston, než se vydal společně s Clintonem na místní sportovní stadion Astrodome.

Tam bylo z nejhůře zasaženého města New Orleans evakuováno asi 15 000 převážně chudých černošských obyvatel. Peníze z nového fondu by si měli rozdělit guvernéři států Alabama, Mississippi a Louisiana. Bush starší s Clintonem už počátkem tohoto roku společně pořádali sbírkovou akci pro oběti tsunami v jihovýchodní Asii.

Pavel Novák, Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme