Tisíce lidí ve Spojených státech znovu protestovaly proti policejnímu násilí

Ve Spojených státech pokračují protesty proti policejnímu násilí. Do ulic New Yorku znovu vyšly tisíce lidí. Demonstrace vyvolalo rozhodnutí poroty neobvinit policistu v dalším případu, při kterém zemřel neozbrojený Afroameričan.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé při protestu proti policejní brutalitě v americkém Missouri

Lidé při protestu proti policejní brutalitě v americkém Missouri | Zdroj: Reuters

Před deseti dny podobný verdikt rozpoutal nepokoje v americkém Fergusonu. Znepokojení kvůli oběma rozhodnutím vyjádřila i Organizace spojených národů.

Tisíce lidí dál protestují proti - jak tvrdí - policejní brutalitě v New Yorku i dalších amerických městech. Rozhořčení přiživil další případ, kdy policista v Brooklynu zastřelil neozbrojeného osmadvacetiletého černošského muže.

Přehrát

00:00 / 00:00

USA čelí kritice kvůli rozhodnutí neobvinit policisty za úmrtí dvou neozbrojených Afroameričanů. Z Washingtonu se hlásila Lenka Kabrhelová

Jde o bělošského strážce pořádku, který 20. listopadu usmrtil osmadvacetiletého Akaie Gurleyho. Podle předběžných výsledků vyšetřování šlo ale o nešťastnou náhodu. Zbraň prý spustila sama.

Protestující se ale nehodlají vzdávat bez boje. „Budeme tu tak dlouho, dokud se přístup policie nezmění," uvedl jeden z demonstrantů.

Rozhodnutí poroty nepohnat policisty zodpovědné za úmrtí Afroameričanů před soud kritizuje i OSN. Podle představitelky pro lidská práva verdikty budí obavy, že případy užití přehnané síly policie ve vztahu k afroamerické menšině zůstávají bez potrestání.

Lidé při protestu proti policejní brutalitě v americkém Missouri | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme