Tisíce lidí ve Vídni protestují proti plesu krajní pravice v Hofburgu

Plesová sezóna je v plném proudu. Málokdy se ale stává, že by se s ní pojilo takové napětí, jaké panuje ve Vídni, která hostí tradičně nejslavnější plesy. Rozruch tam vyvolali organizátoři plesové akce pro nacionalisticky orientované buršácké spolky. Lidé z krajně pravicové strany Svobodných (FPÖ), která má blízko k neonacistům, totiž zvolili pro plesové veselí den památky obětí holocaustu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti plesu krajní pravice demonstrují ve Vídni tisíce lidí | Zdroj: Reuters

Většina lidí to považuje za nechutnou provokaci, kterou členové FPÖ vysvětlují jako náhodu nebo shodu termínů.

Negativní reakce vyvolává také skutečnost, že se pravicový ples jako již dříve koná v Hofburgu, což podle mnohých potvrzuje, že extrémní pravice v Rakousku stále stojí ve středu společnosti. Občanům je ale útěchou, že letos se tento ples odehraje v Hofburgu naposledy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k plesu krajní pravice ve Vídni přinesla ve večerních Ozvěnách dne spolupracovnice ČRo v Rakousku Marie Woodhamsová

Přesto na Náměstí hrdinů poklidně protestují tisíce demonstrantů a odpůrců plesu. Hofburg, bývalý císařský palác a dnes sídlo rakouského prezidenta, je tak obehnaný policejními zátarasy a možná až stovkami těžkooděnců. Centrum kolem Hofburgu je od půl šesté uzavřeno a doprava se odklání.

Stovky lidí se na místě shromáždily už v průběhu dne a z květů postavily obětem holokaustu improvizovaný památník. Proti plesu se ale také bouří studenti Vídeňské univerzity, kteří nesouhlasí s tím, že jejich vrstevníci a kolegové se účastní této pravicově orientované akce.

Buršák je totiž jazykově i historicky chlapec, hoch nebo student, a účastníci plesu jsou právě i někteří studenti. Buršáci kladou důraz na nacionalismus a čistotu rasy, a proto je jim přidělována vazba na krajní pravici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Vídně se ve Večerním Radiožurnálu přihlásil zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Je to poprvé, co Vídeň povolila protiburšáckou demonstraci přímo vedle Hofburgu. Město ale zažilo podobně velké protesty už dříve. V posledních dvaceti letech zejména právě proti krajní pravici a straně Svobodných. Poslední velká akce se konala před deseti lety, kdy se Svobodní dostali do vlády a Evropská unie proto na Rakousko uvalila sankce.

Populisté z FPÖ veškerou kritiku plesu odmítají a svoji existenci obhajují dodržováním tradic. Proč na ples nesmí novináři zdůvodňují jednoduše tím, že se chtějí nerušeně bavit. Až po veřejné kritice dali svolení pouze zástupci rakouské tiskové agentury APA.

Příznivců krajní pravice v době hospodářské krize v Rakousku přibývá.

Marie Woodhamsová, Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme