Tisíce lidí vyšly do ulic Bratislavy kvůli kauze Gorila

Slováci vyšli do ulic kvůli korupční kauze Gorila. Podle stejnojmenného spisu, který se objevil na internetu loni před vánocemi, měla finanční skupina Penta uplácet slovenské politiky a státní úředníky. V Bratislavě se dnes právě kvůli tomu koná občanský protest. Dorazily asi dva tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi 2000 nespokojených občanů protestovaly na bratislavském náměstí SNP proti údajné rozsáhlé politické korupci na Slovensku v letech 2005-2006 | Zdroj: ČTK

Dnešní demonstrace se svolávala hlavně po Facebooku a svoji účast slíbily asi 4 tisíce lidí. Jak v Odpoledním Radiožurnálu informoval bratislavský zpravodaj Vojtěch Berger, dorazila asi polovina, což je podle něj na slovenské poměry poměrně hodně.

Někteří demonstranti přišli dokonce symbolicky v gorilích kostýmech, řada lidí si přinesla i banány. Organizátoři protestu totiž vyzvali účastníky, aby si přinesli toto ovoce, které podle nich ke Gorile pasuje nejlépe.

Přehrát

00:00 / 00:00

gorila.mp3

Podle organizátorů nejde o politický protest, ale čistě o občanské shromáždění všech lidí, kterým vadí zkorumpovaná politika. V ulicích Bratislavy chtějí demonstranti strávit asi tři hodiny, projdou i kolem prezidentského paláce a skončí před parlamentem.

Mezi jejich požadavky patří například odstoupení aktérů kauzy Gorila z politických funkcí. Některé hlasy ale upozorňují, že je to nereálné, protože v praxi by to znamenalo, že by musel odstoupit jak šéf pravicové SDKÚ, tak šéf opoziční strany SMER Robert Fico. Oba se totiž ve spisu přímo či nepřímo zmiňují.

Demonstranti požadují například i to, aby se termín předčasných voleb přesunul z 10. března na podzim, tak aby se kauza Gorila stihla vyšetřit. Tomu ale na Slovensku věří málokdo.

Akce Gorila skutečně proběhla

Gorila jsou údajné přepisy odposlechů tajné služby. Mají dokazovat, že v letech 2005-6 se v jednom bratislavském bytě scházeli slovenští politici, státní úředníci a pokladníci politických stran se zástupci skupiny Penta, a že se tam měly domlouvat provize za ovlivnění privatizace státního majetku.

Případ je považován za špičku ledovce, konspiračních bytů mohlo být podle komentátorů mnohem víc, ale protože je nikdo neodposlouchával, takže se o nich neví.

Policie obnovila vyšetřování případu Gorila letos na začátku roku. Zjistila, že akce skutečně proběhla, že v letech 2005-6 tajná služba opravdu odposlouchávala byt v centru Bratislavy kvůli podezření z korupčního propojení mezi politiky a finanční skupinou.

Vyšetřovatelé se teď snaží zjistit, do jaké míry je přepis odposlechů autentický. Stále větší počet svědků přitom dokládá, že informace v Gorile jsou pravdivé. Ministr vnitra tvrdí, že slovenské politické strany měly dlouhá léta tichou dohodu na tolerování korupce, a do březnových předčasných voleb chce kauzu prošetřit tak, aby ji nikdo nemohl zamést pod koberec.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme