Tisíce mrtvých po zemětřesení na Haiti

Zemětřesení na Haiti možná nepřežilo několik set tisíc lidí. Oznámil to haitský premiér Jean-Max Bellerive. Pro přesnější odhad zatím není dostatek informací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti postihlo zemětřesení. | Foto: AFP

Otřesy půdy o síle 7 stupňů Richterovy škály téměř zničily hlavní město Port-au-Prince. Mrtvých jsou nejspíš tisíce. Zřítilo velké množství budov, mezi jinými sídlo OSN a prezidentský palác.

Agentury popisují situaci v Port-au-Prince jako místo zkázy - rozbořené trosky domů, křik a pláč raněných, mrtvá těla obětí. Převozu raněných a dopravě obecně brání trosky v ulicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda správní rady nadace ADRA Radomír Špinka na Rádiu Česko

Svědectví přímo z poničeného hlavního města nabídl BBC Pedro Perrell. "Spousta domů se zhroutila, auta jsou zničená, na ulici krvácejí lidi, kterým nemá kdo pomoci. Nejde elektřina a telefony také nefungují, lidé nemohou zavolat rodině ani přátelům," popsal Perrell.

Desetitisíce obyvatel tohoto karibského ostrova zůstaly bez střechy nad hlavou. Pohřešují se mnozí pracovníci OSN a také vojáci mírových jednotek z různých zemí. Francouzské ministerstvo zahraničí si myslí, že zahynul i velitel mírové mise OSN na Haiti.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je na ostrově osm set českých turistů. Všichni by ale měli být v bezpečí na východě ostrova - v Dominikánské republice, kterou zemětřesení nepostihlo. V postižené oblasti jsou ale dva čeští a dva slovenští misionáři.

Tři miliony postižených

Jde o nejhorší zemětřesení v oblasti za uplynulých 200 let. Epicentrum otřesů bylo asi 15 kilometrů jihozápadně od hlavního města ve třicetikilometrové hloubce. Po první vlně následovaly dvě vlny dalších otřesů o síle 5,9 a 5,5 stupňů Richterovy škály. Podle Červeného kříže byly katastrofou zasaženy až tři miliony osob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucia Ďuricová z organizace Lékaři bez hranic

Zranění utrpěli i někteří pracovníci organizace Lékaři bez hranic. Jejich Traumacentrum MSF Trinite s kapacitou 60 lůžek, které je jedním z mála bezplatných chirurgických zařízení v hlavním městě, bylo navíc těžce poškozeno.

Podle Lucie Ďuricové z této organizace se teď týmy Lékařů bez hranic pokoušejí zajistit pokračování péče o pacienty, kteří už byli přijati. "Zřizují také novou jednotku, která by byla připravená na nápor nových pacientů," řekla Ďuricová.

Podle předsedy správní rady nadace ADRA Radomíra Špinky je teď na Haiti prioritní záchrana lidí, kteří jsou ještě uvězněni pod troskami. "Pak bude třeba zajistit provizorní bydlení pro lidi, kteří přišli o přístřeší, je nutné přivést pitnou vodu, jídlo a také zdravotnickou pomoc pro zraněné," uvedl Špinka.

Svět chystá pomoc

Nejchudší země západní polokoule teď potřebuje pomoc jakéhokoliv druhu. Tu už mobilizují světové organizace včetně lékařů bez hranic či OSN. Americká rozvojová banka pak okamžitě uvolnila 200 tisíc dolarů.

francouzští záchranáři se připravují k odletu na Haiti | Foto: AFP

Humanitární pomoc přislíbily i jednotlivé země, včetně Británie, Spojených států, Austrálie Kanady Německa nebo Francie. Venezuela vypraví vojenské letadlo se zásobami, léky a pitnou vodou a poskytne 50 záchranářů. Mexiko pak lékaře, pátrací psy a experty na obnovu infrastruktury.

Pomoc obětem zemětřesení poskytne i Francie. Představitelé země zároveň neskrývají obavy o osud 1400 Francouzů, kteří byli v době otřesů v Port au Prince.

Z českých charitativních organizací vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem zemětřesení na Haiti organizace Člověk v tísni a katolická charita. Na Haiti chce vyrazit s pomocí liberecká společnost Hand for Help. Sbírku chystá také ADRA.

Haiti je nejchudší země západní polokoule. Má zhruba deset milionů obyvatel. V hlavním městě Port-au-Prince žije téměř milion tři sta tisíc lidí.

Igor Maňour, David Koubek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme