Tisíce mrtvých prasat plavou už týden v řece u Šanghaje. Přibývají další a nikdo neví odkud

Už pátý den plavou v jedné čínské řece u Šanghaje mrtvá prasata a pořád se ještě neví, kdo a proč zhruba tři tisíce zvířat do řeky naházel. Vyšetřování pokračuje za rozhořčených protestů veřejnosti, kterou pobouřilo, že mršiny kontaminovaly jeden z hlavních zdrojů vody tohoto čínského města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrtvá prasata plavou už několik dní v řece, která je zdrojem pitné vody pro čínskou Šanghaj

Mrtvá prasata plavou už několik dní v řece, která je zdrojem pitné vody pro čínskou Šanghaj | Zdroj: ČTK

Do řeky Chuang-pchu se mrtvá prasata údajně dostala někde u města Ťia-sing v provincii Če-ťiang, sousedící s Šanghají. Kdo je do vody naházel a proč, ovšem policisté stále nevypátrali.

Oblast nebyla údajně podle úřadů zasažena žádnou epidemií nákazy prasat, jen ji letos postihla silná zima. A právě ta mohla mít podle nich na smrt vepřů vliv.

Přehrát

00:00 / 00:00

O objevu tisíců mrtvých prasat v řece u Šanghaje informuje zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Takovému vysvětlení však nechce věřit čínská veřejnost, podle které jsou to výmysly. Jeden z místních farmářů dokonce médiím řekl, že to není poprvé, co mrtva zvířata v řece vidí, ale tentokrát jich prý nějak neubývá. „Plavou tady každý den a každý rok, a je jich pořád víc a víc,“ uvedl.

Obyvatelé Šanghaje se bojí, že mršiny mohly kontaminovat pitnou vodu. Místní úřady s odvoláním na hygieniky oznámily, že voda znečištěná v řece není, a prověřují, odkud se mrtvá prasata v řece vzala. Lidé v Šanghaji stejně jako ve většině čínských měst však už vodu z kohoutků skoro nepijí, alespoň ne tu nepřevařenou.

'Dříve by šly do párků'

Objev uhynulých prasat v řece se stal rychle jedním z hlavních námětů diskuzí na sociálních sítích, kde mnozí bloggeři kritizovali úřady za příliš pomalou reakci. Na hnijící a vzdouvající se mršiny v řece také první upozornil jeden z bloggerů, až potom téma převzala místní média.

Na diskuzních fórech se ale stále téma přetřásá. Jeden z bloggerů dokonce napsal, že je dobře, že se situace otrávených potravin v Číně konečně řeší, protože v minulosti by tato prasata šla rovnou do párků.

Kateřina Procházková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme