Tisíce obětí katastrofálního zemětřesení v Asii

Obyvatelé asijských zemí Pákistánu, Indie a Afghánistánu sčítají po sobotním silném zemětřesení své mrtvé. Podle zpráv ze sobotního večera zahynulo přes 3000 lidí a 3000 jich bylo zraněno. Počty však stále stoupají. Nejpostiženější je sever Pákistánu. Otřesy měly sílu 7,6 stupně Richterovy škály a epicentrum bylo necelých 100 kilometrů severně od Islámabádu. Podle českého ministerstva zahraničních věcí přírodní katastrofa nepostihla žádného Čecha. Situace je ale v postižených oblastech stále nepřehledná a údaje se mohou změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pátrání po obětech | Foto: ČTK/EPA

Nejvíc postižen je sever Pákistánu. Čtyři hodiny po zemětřesení lidé stále pociťovali následné otřesy. Armáda na místo vyslala vrtulníky a vojáky, telefonní linky jsou zpřetrhané a mobilní síť přetížená. Záchranáři, kteří se snažili dostat k raněným, naráželi na silnou vrstvu sutě.

Kromě hlavního otřesu, který trval asi minutu, přišla pak série čtyř následných otřesů o nezanedbatelné síle mezi 5,4 a 5,9 stupně. Zemětřesení pocítili i v hlavních městech Afghánistánu, Indie a dokonce Bangladéše. Podle amerických seismologů došlo k zemětřesení v hloubce deseti kilometrů pod zemským povrchem. Jeho příčinou je zřejmě "srážka" indického subkontinentu s euroasijskou tektonickou deskou.

Projev živlu byl tak intenzivní, že ho zaznamenalo také několik evropských seismologických stanic. Zaregistrovaly ho i přístroje ve východních Čechách. Českému rozhlasu to potvrdil seismolog z Úpické Hvězdárny Jan Klimeš mladší. "To zemětřesení začalo ve 3 hodiny 50 minut Světového času, úpická hvězdárna potom první otřesy zaregistrovala ve 3 hodiny 59 minut. Těch zemětřesení tam bylo do dopoledne nahlášeno asi 20."

Mezi oběťmi v Pákistánu Češi zřejmě nejsou

"Počet mrtvých bude vysoký, možná půjde do tisíců. Přesná čísla dosud nemáme k dispozici. Je to národní katastrofa," řekl jen pár hodin po projevu síly země mluvčí pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa. Bohužel, čas mu dal za pravdu. V pákistánské části Kašmíru už bylo přes tisíc mrtvých, v indické části pak nejméně 300. Jen pákistánských vojáků zahynulo podle ministerstva obrany v pohraničních oblastech nejméně 200. Z metropole Islámábádu je hlášeno mrtvých několik desítek, včetně egyptského diplomata a dvou Japonců. Indie prozatím hlásí nejméně 220 obětí a 800 zraněných ze států Džammú a Kašmír. Nejvíce postižené jsou okresy Uri a Púnč a město Šrínagar. Zemětřesení podlehlo také jedno dítě z města Džálálábád na východě Afghánistánu.

Zda jsou mezi oběťmi také čeští občané se Český rozhlas Radiožurnál informoval u zástupkyně velvyslance České republiky v Islámábádu Dany Denkové: "Já v tuto chvíli musím říci, že žádný český občan mezi oběťmi není. Zatím nemáme tuto informaci. To znamená, že čeští občané, kteří tady pracují a žijí a od kterých máme zprávy, tak jsou v pořádku," zdůraznila Denková.

Podle dosavadních informací katastrofa nepostihla žádného Českého občana ani v dalších oblastech. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář: "Jsme v kontaktu s našimi zastupitelskými úřady v postižené oblasti a od nich máme zprávy, že všichni čeští zaměstnanci zastupitelských úřadů a jejich rodinní příslušníci jsou v pořádku a nemají žádné informace o tom, že by byl katastrofou postižen jakýkoli český občan. Nicméně spojení je velice špatné a informovanost malá, a ta situace se může změnit," poznamenal Kolář. Všichni čeští vojáci, kteří působí v Afghánistánu, jsou v pořádku stejně jako pracovníci mise humanitární organizace Člověk v tísni.

Asi půl hodiny po otřesech v Pákistánu bylo naměřeno zemětřesení také v indonéské provincii Aceh. Mělo sílu 5,8 stupně Richterovy škály a způsobilo značnou paniku. Aceh byl ohniskem loňské prosincové přírodní katastrofy. Zahynulo tenkrát přes 200.000 lidí, z toho 131.000 v Acehu.

Svět připravuje pomoc

Podle britské BBC už zasedly k jednacímu stolu hlavní světové humanitární organizace, které na dodávkách pomoci chtějí spolupracovat s pákistánskou vládou i s OSN. Ben Phillips z organizace Oxfam BBC řekl, že v první fázi budou nejvíc zapotřebí stany, přikrývky, jídlo a léky.

Čeští záchranáři jsou připraveni vyjet na pomoc. Čekají pouze na oficiální žádost o pomoc od tamních úřadů. Hasiči jsou schopni připravit k odjezdu svůj záchranný a vyhledávací tým včetně kynologů do 24 hodin. Ve stejné době by mohli vyrazit i záchranáři z humanitární organizace Hand for Help. Na pomoc postiženým oblastem budou zřejmě zorganizovány i finanční sbírky.

Naše země by mohla nabídnout psovody se psy vycvičenými pro hledání zavalených osob a další záchranářské týmy, dodávky stanů, pitné vody a další pomoc. Uvedli to premiér Jiří Paroubek a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle Paroubka se v nejbližších dnech rozhodne, zda bude česká pomoc organizována samostatně, nebo v rámci Evropské unie.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Petr Doležel, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme