Tisíce obyvatel Gruzie pobouřilo násilí v místních věznicích

V Gruzii se tisíce lidí připojily k protestu proti násilnostem v místních věznicích. Prezident Michajl Saakašvili odvolal v důsledku skandálu veškerý vězeňský personál. Nahradit ho mají policisté. Skandál zachvátil jihokavkazskou zemi jen krátce před parlamentními volbami, které mnozí považují za test gruzínské demokracie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod lidí proti násilí v gruzínských věznicích

Pochod lidí proti násilí v gruzínských věznicích | Zdroj: Reuters

Včera odpoledne se ve Tbilisi sešly na protest proti odhaleným skutečnostem tisíce lidí, kteří zablokovali jednu z hlavních tříd a žádali odchod zodpovědných ministrů. Požadavkem některých demonstrujících byl i odchod prezidenta Saakašviliho.

Protesty rozpoutaly videonahrávky zveřejněné jedním z proopozičních televizních kanálů, na kterých dozorci brutálně týrají chovance. Mnozí účastníci demonstrací považují aféru za další důkaz selhání vládní politiky a tvrdého postupu úřadů.

Necelé dva týdny před klíčovými parlamentními volbami prezident Saakašvili obvinil z rozpoutání skandálu opozici. Zároveň však slíbil, že všechny případy vláda důsledně vyšetří a viníky postaví před soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skandál kolem týrání vězňů sleduje přímo na místě zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová

Kromě zaměstnanců vězeňské správy své místo opustila i ministryně zodpovědná za provoz všech zařízení. Propuštěné vězeňské zřízence by zřejmě dočasně mohli nahradit dopravní policisté.

„Mluví se o tom, že důsledky mohou být ještě vážnější. Mluví se o zlomu v předvolební kampani, na který by teoreticky mohla doplatit vládní strana prezidenta Saakašviliho,“ informuje z Tbilisi zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová.

Oponenti však říkají, že tato aféra ilustruje mnohem hlubší problémy země. Podle odhadů je Gruzie v přepočtu na obyvatele čtvrtou zemí na světě s největším počtem lidí ve vězení. Upozorňuje na to i nevládní organizace Transparency International.

Vláda tuto skutečnost interpretuje jako důsledek pečlivého tažení proti organizovanému zločinu a kriminalitě. Oponenti ale varují, že se jedná spíše o projev praktik vlády tvrdé ruky vůči lidem a o porušování lidských práv.

Samotné volby, které jsou vnímané jako test místní demokracie, se odehrají 1. října. Reformní prezident Saakašvili, který se ujal vlády po takzvané Růžové revoluci v roce 2003, a jeho strana poprvé čelí jednotné opozici, vedené miliardářem Bizinou Ivanišvilim.

Lenka Kabrhelová, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme